Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 23 – 29 marca 2021 roku
Sytuacja gospodarcza Niemiec i Francji napawa optymizmem
Marcowy odczyt niemieckiego indeksu PMI dla przemysłu (66,6 pkt.) okazał się najlepszy od 1996 roku – podał 24 marca portal Money.pl. „Dane z Niemiec mocno zaskoczyły – nie tylko przebiły średnie oczekiwania ekonomistów o prawie 6 pkt. proc. (w przypadku indeksu PMI to bardzo dużo), ale okazały się też najlepsze od dekad” – czytamy w artykule. Oprócz tego, wbrew oczekiwaniom ekonomistów, indeks PMI dla usług w Niemczech osiągnął wynik powyżej 50 pkt.
Ponadto optymistyczne dane za marzec napłynęły również z Francji – widać solidne przyspieszenie po stronie przemysłu (58,8 pkt.).
Pandemia nie odstrasza biznesmenów z zagranicy
Imigranci zza wschodniej granicy przyjeżdżają do Polski nie tylko do pracy. Mimo pandemii coraz częściej chcą tu zakładać i rozwijać własne firmy. Czytamy o tym na łamach gazety Rzeczpospolita w wydaniu z 25 marca. W końcu pandemicznego roku 2020 w ZUS zarejestrowanych było ponad 21,5 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. To prawie 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej było wśród nich przedsiębiorców z Ukrainy, których liczba zwiększyła się w ub.r. o ponad jedną piątą, do 5,9 tys.
Na pierwszej stronie dziennika Rafał Mróz, dyrektor operacyjny agencji zatrudnienia EWL, przypomina, że według jej badań z jesieni 2019 r., czyli kilka miesięcy przed wybuchem pandemii COVID-19, ponad 27 proc. pracujących w Polsce Ukraińców rozważało otwarcie tu własnego biznesu.
Reforma polskiego rynku pracy przyniesie cyfryzację procedur zatrudnienia obcokrajowców
Polski rząd planuje ulepszenie i pełną cyfryzację procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców – poinformowała o tym 24 marca wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Jak podkreśliła wiceminister, rynek pracy należy zreformować, a służyć temu ma nowelizacja dwóch podstawowych aktów prawnych regulujących kwestie zatrudniania pracowników: ustawy o rynku pracy i ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, nad którymi pracuje obecnie resort rozwoju, pracy i technologii.
„Chcemy się szerzej otworzyć na cudzoziemców, chcemy, żeby przyjeżdżali do nas nie tylko wykonywać te najprostsze prace, ale również chcemy ściągać do siebie fachowców” – cytuje Iwonę Michałek portal WNP.pl.