Opublikowano: 28.03.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
28.03.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (22 – 28 marca)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 22 – 28 marca 2022 roku 


Liczba przebywających w Polsce uchodźców z Ukrainy zbliża się do 2,5 mln

Od początku wojny do Polski z Ukrainy wjechało 2,323 mln osób – poinformowała 28 marca Straż Graniczna RP. Według jej danych, 27 marca funkcjonariusze odprawili 27 tys. podróżnych – to spadek o 13,3% w porównaniu z dniem wcześniejszym (31,1 tys.). Warto zauważyć, że jest to najniższy dzienny wynik od początku wojny.  

Z kolei z Polski do Ukrainy od 24 lutego wyjechało 352 tys. osób. 

Ponadto, według ONZ przeszło 3,8 mln mieszkańców Ukrainy wyjechało z kraju na skutek wojny z Rosją, a 6,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Około 13 mln osób utknęło w strefach działań zbrojnych i nie może tych miejsc opuścić – przekazała w poniedziałek rano Organizacja Narodów Zjednoczonych, cytowana przez portal WNP.pl.  


Druga fala uchodźców będzie miała ogromny wpływ na polski rynek pracy

Fala uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski będzie miała olbrzymi wpływ na nasz rynek pracy – podkreślił Rafał Mróz, dyrektor operacyjny platformy migracyjnej EWL, w wywiadzie dla PulsHR.pl, opublikowanym 25 marca. 

“Firmy wycofują się z Ukrainy, bo muszą. Wycofują się z Rosji, bo chcą. Wiele fabryk np. produkujących samochody ma problem z dostępem do podzespołów, które powstawały w Ukrainie czy Rosji. Fabryki zaczynają przenosić się do Europy Zachodniej. Kilku naszych klientów już zamyka fabryki w Ukrainie, nam przekazuje informację, że będą potrzebowali 300-500 ludzi w nowym miejscu” – oświadczył ekspert.  

Według Rafała Mroza, to ogromne wyzwanie, ponieważ nie chodzi tylko o znalezienie pracowników, ale także o zapewnienie im zakwaterowania, normalnego życia w nowym miejscu.  

“A ile mieszkań może zapewnić mniejsza miejscowość? Decyzja o przeniesieniu fabryki wpływa na sytuację gospodarczą całej lokalnej społeczności” – reasumuje dyrektor operacyjny.


Czechy czekają na ukraińskich uchodźców

Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną przez Sejm i Senat ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy. O tym poinformowała 26 marca telewizja Polsat News

Przepisy ustawy “pomocowej” regulują kwestie m.in. legalizacji pobytu, nadania numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej pomocy.  

W pierwotnym brzmieniu objęły obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy. Celem wprowadzonych zmian jest objęcie przepisami ustawy także tych obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Ukrainy z innym państwem i następnie przybyli do Polski. 

Ustawa została 26 marca opublikowana w Dzienniku Ustaw i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 24 lutego 2022 roku. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową