Opublikowano: 27.02.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
27.02.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 lutego)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 21 – 27 lutego 2023 roku      


Uchodźcy z Ukrainy odnaleźli się na polskim rynku pracy 

Większość Ukraińców w wieku produkcyjnym znalazła w Polsce zatrudnienie, z czego ponad połowa w ciągu trzech pierwszych miesięcy pobytu. Prawie co trzeci zdążył już zmienić pracodawcę poinformowała 21 lutego Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze badanie przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW. 

Badanie przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wykazało, że aż 82%. dorosłych uchodźców z Ukrainy podjęło w Polsce pracę, przy czym wśród osób w wieku produkcyjnym ten odsetek sięga 84%. 

– Tak wysoki poziom zatrudnienia wśród ukraińskich uchodźców już w pierwszych miesiącach pobytu w Polsce świadczy nie tylko o ich determinacji w kontekście podjęcia pracy, ale także o otwartości polskich przedsiębiorców na nowych pracowników, jak i o potrzebach rynku i gospodarki w Polsce – podkreślił Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL. 

Zgodnie z wynikami raportu ponad połowa uchodźców przyjechała do Polski w pierwszych tygodniach wojny. 56% uchodźców, którzy podjęli zatrudnienie w naszym kraju znalazło pracę już w pierwszych trzech miesiącach pobytu nad Wisłą. 


GUS: Bezrobocie w styczniu wzrosło z 5,2% do 5,5%  

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w styczniu 2023 wyniosła 5,5% wobec 5,2% miesiąc wcześniej – poinformował 23 lutego portal Money.pl powołując się na najnowsze dane GUS. 

Zgodnie z najnowszymi danymi podanymi przez GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 857,6 tys. W grudniu 2022 liczba ta wynosiła 812,3 tys. osób. Resort rodziny i polityki społecznej szacował wcześniej, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 5,5%. 

GUS poinformował również, że stopa bezrobocia według BAEL w IV kwartale 2022 roku wyniosła 2,9 %, czyli tyle samo, co w IIII kwartale 2022 roku. W ostatni kwartale ubiegłego roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2% ludności w wieku 15-89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się zarówno w porównaniu z III kwartałem 2022 roku – o 0,4 p. proc., jak i IV kwar­tałem 2021 roku – o 0,2 p. proc. 

 


Blisko 30% obywateli Ukrainy pozostających w kraju zmaga się z utratą pracy

Wojna w Ukrainie doprowadziła do utraty pracy co najmniej jedną trzecią ludności czynnej zawodowo. Wśród obywateli Ukrainy, którzy byli w stanie kontynuować pracę w czasie wojny, połowa odczuła obniżkę płac podał 21 lutego portal lb.ua, powołując się na badania grupy socjologicznej “Rating”.  

W związku ze spadkiem wynagrodzeń 54% obywateli Ukrainy musiało podjąć poszukiwanie dodatkowego źródła dochodów lub pracować więcej. W podobnym badaniu przeprowadzonym zaraz po wybuchu wojny konieczność podjęcia dodatkowego zatrudnienia deklarowało 62% respondentów. 

Według badania większość obywateli odczuła bezpośrednie lub pośrednie konsekwencje rosyjskiej inwazji. Tylko 14% nie poniosło żadnych strat. Największe straty ponieśli mieszkańcy regionów wschodnich, ponad połowa z nich opuściła swoje domy. 

Źródło: lb.ua
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową