Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 20 – 26 września 2022 roku
Miliony wakatów w Europie
W Niemczech zarejestrowano już ponad 1,9 mln wakatów, w Wielkiej Brytanii – 1,3 mln, a w Holandii blisko 476 tys. – poinformował 19 września portal Business Insider powołując się na dane Eurostatu.
W Niemczech najwięcej nieobsadzonych miejsc czeka w branży usług związanych z utrzymywaniem czystości (292 tys.) i opieki zdrowotnej (274 tys.). 219 tys. osób poszukują firmy przemysłowe, z kolei 205 tys. budowlane. W Holandii szuka się przede wszystkim pracowników handlu (ponad 100 tys. wakatów).
Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie silnie odczuwalne jest zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia. Według danych liczba wakatów w tym sektorze wynosi 219 tys. Równie duże zapotrzebowania zgłaszają restauracje i hotele (168 tys.) oraz firmy handlu detalicznego (100 tys.).
Prawie 13 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło już pracę w Hiszpanii
W Hiszpanii, do której dotarło 87 tys. ukraińskich uchodźców wojennych w wieku produkcyjnym, zatrudnienie znalazło dotychczas niespełna 15 proc. z nich – podał 20 września portal WNP.pl, powołując się na dane opublikowane przez hiszpański rząd.
Rząd Pedro Sancheza szacuje, że do Hiszpanii przybyło po 24 lutego br. ponad 125 tys. ukraińskich uchodźców wojennych, zaś 87 tys. z nich jest w wieku produkcyjnym. Według statystyk hiszpańskiego ministerstwa przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji, dotychczas pracę podjęło blisko 12,9 tys. uchodźców z Ukrainy.
Na terytorium Hiszpanii pracuje łącznie 60 tys. obywateli Ukrainy, będąc tym samym trzecią największą grupą cudzoziemców zasilającą hiszpański rynek pracy, tuż po obywatelach Rumunii (330 tys.) i Maroka (278 tys.). Zatrudnienie znajdują głównie w branży hotelarskiej oraz w sektorze budowlanym.
Zmiany w systemie wizowym dla wykwalifikowanych pracowników
Brytyjska premier Liz Truss zamierza rozszerzyć rządową listę deficytowych profesji, aby pomóc firmom w obsadzeniu wakatów poprzez zatrudnianie zagranicznych pracowników – poinformował 25 sierpnia portal Europejska Prawda za brytyjskim dziennikiem The Guardian.
Niedobory siły roboczej są jednym z głównych problemów zgłaszanych przez pracodawców w różnych sektorach. Przedstawiciele przemysłu coraz częściej żądają, aby więcej pracowników migrujących otrzymywało wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii. Również firmy z branży hotelarskiej, zgłaszają, że system wiz dla wykwalifikowanych pracowników nie jest wystarczająco elastyczny, by pozwolić na zapełnienie wakatów.
Zgodnie z założeniami planowane jest zniesienie górnego limitu 40 tys. wiz oraz maksymalnego czasu trwania pobytu, który aktualnie wynosi sześć miesięcy. Oczekuje się, że rząd przedstawi plan reformy migracji jeszcze w tym roku.