Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 20–26 kwietnia 2021 roku
Pandemiczny rynek pracy w Polsce pozytywnie wyróżnia się na tle UE
Polska, mimo pandemii COVID-19, cały czas utrzymuje wzrostową tendencję w liczbie zatrudnianych pracowników. Jak podaje dziennik Rzeczpospolita, w IV kwartale 2020 roku liczba zatrudnionych w Polsce osiągnęła 16 mln 149 tys., co stanowi wynik większy o 48 tys. w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku.
Dobre wyniki to przede wszystkim zasługa przesunięć między sektorami krajowej gospodarki. Według analiz dziennika, najwięcej miejsc pracy ubyło w polskim sektorze handlu (spadek o blisko 130 tys. r/r), zakwaterowania i gastronomii (ok. 74 tys.), przetwórstwa przemysłowego (ok. 50 tys. r/r) a także budownictwie (ok. 30 tys. r/r). Z kolei wzrost zatrudnienia był zanotowany w ochronie zdrowia (95 tys.), rolnictwie (80,5 tys.), finansach, transporcie, logistyce i pozostałych branżach usługowych.
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, uważa, że przyczyną w miarę dobrej sytuacji na polskim rynku pracy są nie tylko tzw. przesunięcia branżowe, ale też silne fundamenty polskiej gospodarki.
Polska wciąż przyciąga cudzoziemców
Cudzoziemcy nie zniechęcili się trudnościami związanymi z COVID-19 i wciąż traktują Polskę jako dobre miejsce do podjęcia pracy, a nawet osiedlenia się na dłużej. Serwis Pulshr.pl przytacza najnowsze dane Urzędu ds. Cudzoziemców mówiące o tym, że w I kwartale 2020 liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce wzrosła o blisko 5%, sięgając 478,5 tys. Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, z których ważne dokumenty pobytowe posiada blisko 261 tys. osób.
Portal przypomina, że zgodnie z badaniami przeprowadzonym przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, w 2020 roku aż 57,3% pracowników z Ukrainy chciało zamieszkać w Polsce na dłużej, a co trzeci deklarował chęć pozostania w Polsce na stałe, co w porównaniu do poprzednich lat wskazuje na tendencję wzrostową.
“Z naszych badań przeprowadzonych w trakcie pandemii, wynika, że pracownicy zagraniczni bardzo dobrze oceniają zarówno zachowanie polskich pracodawców, jak i kroki administracji państwowej. Ponadto podczas pandemii polska gospodarka ucierpiała stosunkowo najmniej wśród krajów Unii Europejskiej i zdecydowanie mniej niż gospodarka ukraińska. Tak więc nie dziwi nas wzrost zaufania wśród pracowników z Ukrainy do naszego kraju i naszych pracodawców oraz większa chęć pozostania w Polsce”
– cytuje portal PulsHR.pl Andrzeja Korkusa, prezesa EWL.
Polski Rząd potwierdza: darmowe szczepienia również dla obcokrajowców
Obcokrajowcy, przebywający w kraju nad Wisłą w oparciu o ważne dokumenty pobytowe lub świadczący pracę na podstawie odpowiednich zezwoleń, również będą mieli możliwość darmowego zaszczepienia się w Polsce przeciwko wirusowi COVID-19 – poinformowała o tym agencja Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Zdrowia RP.
Jak przekazał polski resort zdrowia, cudzoziemiec przebywający w Polsce na podstawie legalnych dokumentów pobytowych, ma prawo zwrócić się do lekarza POZ w celu otrzymania elektronicznego skierowania na szczepienie. Lekarz zobowiązany jest zarejestrować obcokrajowca na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość, którym w przypadku cudzoziemca jest paszport zagraniczny.
Polski rząd podkreśla również, że szczepienie obcokrajowców przebywających w Polsce legalnie są bezpłatne i będą się odbywać się zgodnie z aktualnym kalendarzem i harmonogramem szczepień przeciwko COVID-19 dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia.