Opublikowano: 26.06.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
26.06.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 czerwca)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 20 – 26 czerwca 2023 roku      


GUS przedstawił nowe dane dotyczące zarobków i zatrudnienia 

Średnia płaca w maju wyniosła 7181,67 zł, co oznacza, że była o 12,2% wyższa niż rok wcześniej. Zatrudnienie w porównaniu z majem ub.r. zwiększyło się o 0,4% – podał 22 czerwca portal Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na najnowsze dane GUS. 

Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska podkreślają, że w warunkach spowolnienia aktywności gospodarczej popyt na pracę lekko się osłabił na przełomie lat 2022 i 2023. Przy mającym miejsce rok temu wzroście zatrudnienia obecnie przekłada się to na utrzymanie wyraźnie niższej dynamiki zatrudnienia. 

– Problemy demograficzne, jak również doświadczenia ostatnich lat dotyczące dużej zmienności sytuacji gospodarczej wpływają na większą skłonność firm do „chomikowania” siły roboczej, co istotnie ogranicza plany redukcji etatów – podkreślili eksperci Banku Ochrony Środowiska. 


Bezrobocie w Polsce cały czas maleje 

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce od kilku miesięcy spada. W maju wyniosła ona 5,1%, zaś w kwietniu było to jeszcze 5,2%. Zgodnie z danymi Eurostatu Polska, na równi z Czechami, cieszą się najniższą w całej UE (BAEL) stopą bezrobocia na poziomie 2,7% – poinformował 26 czerwca portal Interia.pl. 

Zgodnie z danymi podanymi przez GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w maju 802,3 tys. wobec 821,9 tys. osób miesiąc wcześniej. Jednocześnie w maju w urzędach pracy zarejestrowano 93,6 tys. nowych bezrobotnych, o 6,6% więcej miesiąc do miesiąca. Wobec analogicznego okresu 2022 roku było to o 5,6% mniej. 

Andrzej Kubisiak, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwrócił uwagę na wzrost stopy zatrudnienia w Polsce w latach 2019-2022. Zgodnie z danymi był to drugi najwyższy wzrost wśród analizowanych przez OECD krajów W tym okresie Polska awansowała o sześć pozycji w zestawieniu i przekroczyła średnią dla UE i OECD. Ekspert podkreślił również, że osiem krajów ma niższe wskaźniki zatrudnienia niż przed COVID-19 w tym Wielka Brytania czy USA. 


Niemiecki rząd szuka sposobu by przyciągnąć niemal 400 tys. zagranicznych pracowników.  

By zdobyć wykwalifikowanych pracowników Niemcy planują stworzyć system punktowy, który ocenia imigrantów m.in. na podstawie ich doświadczenie zawodowego oraz znajomości języka – podał 25 czerwca serwis Euractiv.pl. 

Przyjęte przepisy mają pozwolić wykwalifikowanym obcokrajowcom na przyjazd do Niemiec. System punktowy bierze pod uwagę m.in. przeszłe doświadczenie zawodowe oraz znajomość języka. Zakwalifikowani kandydaci będą mieli możliwość poszukiwania pracy przez co najmniej 12 miesięcy. Ustawa obniży również kryteria wymagane do uzyskania niebieskiej karty UE, która pozwala na pobyt czasowy w celu „pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji”, oraz zwiększa liczbę wiz pracowniczych dostępnych dla firm zatrudniających pracowników z Bałkanów Zachodnich. 

„Brak wykwalifikowanej siły roboczej jest uważany za jeden z największych hamulców wzrostu niemieckiej gospodarki. Dlatego potrzebujemy również imigracji. Potrzebujemy prawie 400 tys. osób, które przyjadą do naszego kraju” – apelowała szefowa niemieckiego MSW Nancy Faeser.  

Źródło: Euractiv.pl
Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową