Opublikowano: 24.10.2022
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
24.10.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (18 – 24 października)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 18 – 24 października 2022 roku  


Już ponad 10 tys. ukraińskich firm w Polsce

Obywatele Ukrainy od początku roku założyli w Polsce ponad 10 tys. firm., co stanowi blisko 5% wszystkich zarejestrowanych w tym czasie działalności gospodarczych – podał 19 października portal Businessinsider.pl, powołując się na dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak wynika z danych rejestru CEIDIG, które przeanalizowali eksperci PIE od początku roku obywatele Ukrainy założyli w Polsce dokładnie 10 tys. 207. Zdecydowaną większość z nich, bo 9829 po 1 marca 2022 r.

Zdaniem dr Katarzyny Dębkowskiej, kierownik zespołu foresightu gospodarczego w PIE analizując dane z września można mówić o trwałym trendzie, a nie krótkookresowym skutku wojny.

— Z danych jasno wynika, że liczba nowych firm zakładana przez osoby z Ukrainy jest coraz większa, a przyrost ma charakter skokowy. Wystarczy spojrzeć, że w styczniu było ich 188, a we wrześniu już 2273 – podkreśliła ekspertka.


Uchodźcy z Ukrainy wracają do pracy w kraju

Blisko 40% obywateli Ukrainy zatrudnionych przed wojną w Ukrainie wróciło do pracy – poinformował 17 października ukraiński portal Minfin, powołując się na wyniki sondażu socjologicznego grupy Rating.

Według badań, 18% badanych pracuje zdalnie, a kolejne 7% deklaruje, że znalazło już nową pracę. Ponadto odnotowano pozytywne tendencje związane z powrotem do pracy wśród osób pochodzących ze wschodnich i południowych regionów Ukrainy.

Niemniej socjolodzy podkreślają, że jedna trzecia respondentów nadal nie wróciła do pracy. Są to przede wszystkim najmłodsi i najstarsi, kobiety oraz mieszkańcy wschodniej Ukrainy.

https://minfin.com.ua/2022/10/17/94051367/


Niemcy: Nowe perspektywy dla wykwalifikowanych pracowników spoza UE

Rząd federalny chce bardziej otworzyć niemiecki rynek pracy dla wykwalifikowanych pracowników z krajów spoza Unii Europejskiej – poinformował 22 października portal Deutsche Welle.

Niemiecki rząd w ramach reformy prawa imigracyjnego, która ma zostać uchwalona w 2023 r., planuje działania mające na celu zwiększenie imigracji wykwalifikowanej siły roboczej z krajów spoza Unii Europejskiej.

„Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników, aby podtrzymać swój sukces gospodarczy” – podkreśla niemiecki minister pracy Hubertus Heil. Jak dodaje, w obliczu dotkliwych deficytów kadrowych oprócz mobilizacji krajowej siły roboczej konieczne jest „przyciągnięcie mądrych głów i pomocnych rąk do naszego rynku pracy”.

Przypomnijmy, że reforma przewiduje m.in. „kartę szans”, która uprawnia do poszukiwania pracy w Niemczech na podstawie systemu punktowego. Kryteria wyboru mają obejmować kwalifikacje, znajomość języka czy doświadczenie zawodowe.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową