Opublikowano: 23.05.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
23.05.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (17 – 23 maja)

EWL Group - International Division

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 17 – 23 maja 2022 roku 


GUS: W 2021 roku cudzoziemcom wydano blisko o 1/4 więcej zezwoleń na pracę niż rok wcześniej 

W ubiegłym roku w Polsce wydano 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców. Było to o 24% więcej niż w 2020 roku – podał 20 maja Główny Urząd Statystyczny w komunikacie, na który powołał się portal WNP.pl. 

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS w 2021 roku wydano 504,2 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców, czyli o 97,7 tys. więcej niż w 2020 roku oraz o 438,4 tys. więcej w porównaniu z 2015 rokiem. 

Zezwolenia na pracę najczęściej przyznawane były obywatelom Ukrainy, stanowiąc aż 64,5% ogólnej liczby wydanych zezwoleń. Kolejnymi krajami, których obywatele otrzymywali najwięcej zezwolenia pracę w Polsce była Białoruś (6,9%), Indie i Uzbekistan (po 3,0%) oraz Filipiny (2,6%). 


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już blisko 160 tys. obywateli Ukrainy 

Już 160 tys. obywateli Ukrainy zatrudnili pracodawcy w ramach procedury upraszczającej biurokrację – podał 23 maja portal Business Insider, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Spośród 160 tys. obywateli Ukrainy, którzy podjęli zatrudnienie w Polsce na mocy specustawy upraszczającej uchodźcom dostęp do polskiego rynku pracy niemal 117 tys. to kobiety. Zgodnie z informacją GUS uchodźcy najczęściej podejmowali pracę w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim. 

“Obywatele Ukrainy bardzo dobrze odnajdują się na rynku pracy w Polsce. Warto jednak zauważyć, że cudzoziemcy już od wielu lat wypełniają braki kadrowe w naszym kraju” – podkreśliła minister Marlena Maląg. 


Estonia: Ukraińscy uchodźcy szansą w walce z niskim przyrostem naturalnym 

Gdyby 30 tys. ukraińskich uchodźców pozostało w Estonii, pozwoliłoby to opóźnić redukcję populacji Estonii o ponad 20 lat – poinformował 23 maja portal Europejska Prawda, przytaczając informacje zawarte w raporcie Centrum Monitorowania Rozwoju Kancelarii Parlamentu Estonii. 

Ośrodek, analizując długofalowy rozwój społeczeństwa i gospodarki Estonii, opracował scenariusze demograficzne w kontekście pobytu w kraju 10 tys., 30 tys. i 60 tys. uchodźców z Ukrainy. Dziś populacja kraju liczy 1,3 miliona, zaś według danych estońskiego Departamentu Policji i Straży Granicznej do końca kwietnia 2022 roku do Estonii przybyło ponad 35 tys. ukraińskich uchodźców. Na podstawie bazowej prognozy populacji Eurostatu Centrum Monitorowania Rozwoju oszacowało wpływ uchodźców na populację Estonii do 2100 roku na podstawie trzech scenariuszy. 

„Fakt, że uchodźcy pozostają w Estonii opóźnia m.in. spadek liczby ludności. 10 tys. uchodźców utrzyma populację Estonii na poziomie wyższym niż zwykle przez 9 lat, 30 tys. uchodźców przez 22 lata i 60 tys. przez 40 lat” – wyjaśnił eksperta Centrum, Magnus Piirits.  

Źródło: Europejska Prawda
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową