Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 16 – 22 marca 2021 roku
W Polsce powoli rośnie zatrudnienie
W lutym 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,3% względem notowanego miesiąc wcześniej, lecz było o 1,7% niższe niż w tym samym okresie 2020 roku, i wynosiło 6 334 tys. Poinformował o tym 17 marca portal Businessinsider, komentując najnowsze dane GUS. Według urzędu, wzrost miesiąc do miesiąca był wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, a także zwiększania wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii.
„W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną i jej wpływem na rynek pracy, od marca do maja 2020 roku odnotowywano spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miesiąc do miesiąca, natomiast w kolejnych miesiącach 2020 roku zaczęto obserwować jego wzrost. Tak wyraźne zmiany przeciętnego zatrudnienia w trakcie roku nie występowały w ubiegłych latach. W lutym 2021 roku widoczny był niewielki wzrost przeciętnego zatrudnienia o ok. 19,5 tys. etatów, podczas gdy w styczniu br. odnotowano jego spadek” – czytamy w komunikacie GUS.
Opinia: W ciągu 5 lat liczba pracowników z Ukrainy w Polsce może się podwoić
Zgodnie z danymi statystycznymi w Polsce obecnie przebywa około 1 mln obywateli Ukrainy, zaś w ciągu kolejnych pięciu lat ta liczba może wzrosnąć nawet do 2 mln. Poinformował o tym 21 marca w rozmowie z portalem Money.pl prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. Jego zdaniem, istnieje taka możliwość, szczególnie jeżeli rzeczywiście za rok rozpocznie się silniejsze odbicie gospodarcze w Polsce. Dziennikarze zwracają uwagę, że w latach 2022-2023 tempo wzrostu PKB Polski może być powyżej 4% (według przewidywań NBP).
Ponadto zdaniem ekonomisty Marka Zubera, w perspektywie 2-3 lat w Polsce powróci problem z obsadzaniem wolnych stanowisk. „Pojawia się pytanie o to, ilu jeszcze Ukraińców i Białorusinów będzie chciało u nas pracować. Jeśli niewielu, to powstanie poważny problem, w jaki sposób niwelować te braki w zatrudnieniu” – podkreśla Zuber. Z kolei według prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, zainteresowanie przyjazdami Ukraińców do Polski nie spadnie. Ma ich przyciągać m.in. wciąż rosnąca płaca minimalna.
Badanie: Niemal 2/3 kandydatów do pracy na Ukrainie planuje zatrudnienie za granicą. Połowa z nich – w Polsce
63% poszukujących zatrudnienia obywateli Ukrainy planuje pracować za granicą lub rozważa taką możliwość. Wśród głównych powodów tych decyzji wymieniane są: bezrobocie na Ukrainie, wyższe płace i lepsze warunki pracy za granicą. Poinformował o tym portal Dengi.ua, powołując się na sondaż OLX Rabota. W badaniu, przeprowadzonym w lutym br., wzięło udział 7 700 ukraińskich kandydatów do pracy.
Wybierając kraj docelowy migracji zarobkowej, pracownicy z Ukrainy preferują państwa UE: Polska – 50%; Czechy – 11%; Niemcy – 9%; Litwa – 2% oraz Słowacja – 1,5%. Większość Ukraińców poszukujących zatrudnienia za granicą wybiera pracę sezonową, zaś 1/3 poszukuje ofert na dłuższy okres.