Opublikowano: 21.03.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
21.03.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (15 – 21 marca)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 15 – 21 marca 2022 roku 


Coraz mniej uchodźców ucieka do Polski 

W ciągu ostatniej doby do Polski przybyło niecałe 34 tys. uchodźców, zaś jeszcze dwa tygodnie temu było to niemal 140 tys. osób — poinformował 21 marca portal Business Insider powołując się na słowa wiceministera spraw zagranicznych i administracji Pawła Szefernakera.  

Zgodnie z danymi Straży Granicznej 20 marca granicę polsko-ukraińską w kierunku Polski przekroczyło 33,8 tys. osób. Od 24 lutego, czyli początku wojny, do Polski przyjechało ponad 2,11 mln osób ewakuujących się z obszaru Ukrainy.  

 – W związku z atakiem na cele cywilne w Ukrainie, w każdej chwili, do nas może ruszyć kolejna fala uchodźców – podkreślił Paweł Szefernaker. Dodał również, że do piątku 18 marca w całej Polsce numer PESEL otrzymało 120 tys. osób z Ukrainy, zaś obecnie liczba ta najprawdopodobniej przekroczyła 130 tys. 


Polski rynek potrzebuje rąk do pracy 

Polski rynek cierpi na deficyt rąk do pracy – głównie w sektorze produkcyjnym i transportowym, ale też w edukacji, branży medycznej czy IT.  Już teraz jest on w stanie w krótkim czasie wchłonąć ok. 300 tys. Ukraińców — podał 20 marca Dziennik Gazeta Prawna 

Szacuje się, że z naszego rynku ubyło już ok. 80 tys. mężczyzn, którzy wrócili bronić Kijowa, Charkowa i innych miast przed inwazją, nowi zaś nie przyjeżdżają. Niedobór ten przedsiębiorcy odczuwali już wcześniej, ale teraz staje się on jeszcze wyraźniejszy. 

– Już teraz odnotowujemy więcej kobiet chętnych do pracy niż wakatów w branżach, w których zatrudnienie znajdują zwykle właśnie panie. Inaczej jest w przypadku mężczyzn, z których niedoborem rynek zmagał się jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Najbardziej potrzeba pracowników w branży logistycznej, produkcyjnej oraz motoryzacyjnej. Po 24 lutego te braki jeszcze się pogłębiły – przyznaje Marcin Kołodziejczyk, dyrektor rekrutacji międzynarodowej EWL Group. 

Ekspert zwrócił również uwagę, że Polska będzie konkurować z innymi europejskimi rynkami. W tej chwili otwierają się rynki pracy w Czechach, Litwie i Rumunii. Kierunki te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród obywateli Ukrainy. 


Czechy czekają na ukraińskich uchodźców  

Obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Czech po rosyjskiej inwazji, od przyszłego tygodnia będą mogli pracować w kraju bez uzyskania specjalnego zezwolenia poinformował o tym 20 marca portal Europejska Prawda. 

W poniedziałek (21.03.2022) w Czechach ma zacząć obowiązywać specjalna ustawa regulująca kwestię zapewnienia ochrony, wiz, zatrudnienia, ubezpieczenia społecznego, dostępu do opieki zdrowotnej czy edukacji ukraińskim uchodźcom. Według ministra spraw wewnętrznych Vita Rakusana, do Czech przybyło 270 tys. osób, z czego połowa to dzieci, zaś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało ponad 200 000 wiz. 

Czeskie Biuro Pracy zamieściło już 342 000 ofert pracy na swojej stronie internetowej. Uchodźcy będą mogli również otrzymać nowy zasiłek humanitarny w wysokości 5000 koron na zaspokojenie swoich potrzeb i rozpoczęcia życia w Czechach.  

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową