Opublikowano: 20.12.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
20.12.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 14 – 20 grudnia 2021 roku 


GUS: Średnie zatrudnienie i wynagrodzenie przekroczyły oczekiwania analityków 

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 9,8% r/r i w listopadzie 2021 roku wyniosło 6022,49 zł, zaś średnie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 0,7% r/r. Tak wynika z najnowszych danych GUS, o których 17 grudnia poinformowało Polskie Radio. 

Podane dane przekroczyły wcześniejsze oczekiwania ekonomistów. Zamiast zapowiadanego przez analityków GUS wzrostu przeciętnych wynagrodzeń brutto do poziomu 8,9%, osiągnięty w listopadzie wynik wyniósł 9,8% r/r. Podobna sytuacja dotyczy poziomu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw – zamiast oczekiwanego wzrostu na poziomie 0,5%, wzrost poziomu średniego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie wyniósł 0,7% r/r.  

Zgodnie z analizami Polskiego Instytutu Ekonomicznego konsekwencją wysokiego popytu na pracę jest szybki wzrost wynagrodzeń. Analitycy PIE oceniają, że wzrost wynagrodzeń w skali całego 2022 roku może przekroczyć 8%.


Senat przyjął nowelizację ustawy o cudzoziemcach  

Senat jednogłośnie przyjął, wraz z poprawkami, nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw – poinformował o tym 16 grudnia portal Dziennik Gazeta Prawna 

Nowelizacja ma na celu przede wszystkim usprawnienie procesu udzielania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt czasowy, zwłaszcza zezwoleń na pobyt i pracę. Przypomnijmy, że do rozwiązań wprowadzonych przez nowelę należy m.in.: wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy na oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi z 6 do 24 miesięcy, rezygnacja z wymogu posiadania przez cudzoziemca zapewnionego miejsca zamieszkania oraz wymogu posiadania źródła stabilnego i regularnego dochodu w przypadku składania wniosku o pobyt, a także szereg innych ułatwień, między innymi przy wnioskowaniu o Kartę Polaka.  

“Nowelizacja ustawy o cudzoziemcach ułatwi pozyskiwanie pracowników, przede wszystkim z Ukrainy” – podkreślił szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jarosław Szajner, cytowany przez portal Bankier.pl. Dodał również, że zaproponowane procedury pozwolą na szybszy i łatwiejszy sposób pozyskiwania pracowników, przede wszystkim z Ukrainy. 


 
Możemy spodziewać się dalszego wzrostu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce 

Z ankiet przeprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że 40% Powiatowych Urzędów Pracy spodziewa się dalszego wzrostu zatrudnienia cudzoziemców w Polsce – podał 14 grudnia portal Bankier.pl. 

Ministerstwo w przeprowadzonych przez siebie w październiku i listopadzie badaniach zwróciło się do 332 Powiatowych Urzędów Pracy z pytaniem o wpływ zatrudnienia cudzoziemców na lokalne rynki pracy. Jak wynika z danych resortu 70% badanych stwierdziło, że cudzoziemcy mają pozytywny wpływ na lokalny rynek pracy. W 2016 roku na podobne pytanie podobnej odpowiedzi udzieliło tylko 27,5% badanych.  

Zgodnie z badaniem, główną przyczyną zatrudniania cudzoziemców jest brak polskich kandydatów na oferowane stanowisko (78,4% urzędów całkowicie lub raczej zgadza się z tym twierdzeniem). Badanie pokazuje również, że zatrudnienie cudzoziemców nie ma wpływu na likwidację stanowisk pracy Polaków (74,8%). Nie wpływa również na obniżkę wynagrodzeń (72%).  

Źródło: Bankier.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową