Opublikowano: 19.06.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
19.06.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 czerwca)

Przegląd wiadomości z rynku pracy EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 13 – 19 czerwca 2023 roku      


Firmy w całej Europie potrzebują pracowników

Niemal w całej Europie spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja wpłynęły na spadek popytu na pracę w porównaniu z minionym rokiem – poinformowała 16 czerwca Rzeczpospolita. 

Według najnowszych danych Eurostatu wskaźnik wakatów określający udział wolnych miejsc pracy w ogólnej liczbie stanowisk (obsadzonych i wolnych) zmniejszył się na koniec I kwartału br. do 2,8% z 2,9% rok wcześniej.  

Spadek wskaźnika wakatów dotknął niemal wszystkie kraje Unii, w tym Polskę, która może się pochwalić najniższym wskaźnikiem wolnych miejsc w UE. Na koniec marca br. wynosił on 0,9%, czyli o 0,4 pkt proc. mniej niż rok wcześniej (1,3%). Równie niski wskaźnik wakatów miały tylko Bułgaria, Hiszpania i Rumunia. 


W polskich firmach pracują kandydaci z blisko 180 krajów świata

Nasz rynek pracy przyciąga pracowników już niemal ze 180 krajów świata. W 2022 roku wśród 15,2 mln pracujących w Polsce 3,8% stanowili cudzoziemcy. Już 25% polskich firm zatrudnia cudzoziemców niebędących obywatelami UE – podał 18 czerwca portal 300gospodarka.pl, powołując się na badania przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny i Bank Gospodarstwa Krajowego

Ze wspomnianych badań wynika, że im większa firma, tym większa gotowość do zatrudnienia obywateli spoza UE. Wśród przedstawicieli dużych firm aż 52% deklaruje zatrudnianie pracowników spoza Unii, podczas gdy w mikrofirmach tylko 12%. Największy odsetek zatrudniających obywateli spoza UE występuje w firmach produkcyjnych (33%), najmniejszy w handlu (15%).  

Z badań wynika, że aż 66% przedsiębiorstw nie zatrudnia i nie planuje zatrudnienia pracowników spoza UE. Jednak niemal co dziesiąta firma (9%) zamierza zatrudnić cudzoziemców. Wśród firm planujących zatrudnienie cudzoziemców największy odsetek dotyczy branży budownictwa (13%.) i produkcji (12%.).  

Mimo że 75% firm nie zatrudnia obecnie pracowników spoza UE, to 54% uważa, że zatrudnianie cudzoziemców jest konieczne w związku z brakami zasobów pracy wśród polskich pracowników. 


Niemcy: Brak pracowników wpływa na osłabienie wzrostu gospodarczego

Bez poważnej zmiany, w nadchodzących latach siła robocza w Niemczech drastycznie się skurczy, osłabiając wzrost gospodarczy, zwiększając presję inflacyjną i stwarzając szczególnie trudne wyzwania dla firm produkcyjnych – poinformował 13 czerwca portal Forsal.pl. 

Z modelowania przeprowadzonego przez niemiecki rządowy instytut badawczy wynika, że 47-milionowa siła robocza w kraju przestaje rosnąć. W ciągu następnej dekady podaż siły roboczej zmniejszy się o 3 miliony osób, czyli o 7%, chyba że przechodzących na emeryturę Niemców zastąpią migranci.  

Aby utrzymać się na stałym poziomie, kraj potrzebuje napływu 400 tys. pracowników z innych państw rocznie. W przeszłości w różnych momentach wskaźniki migracji na tym poziomie były osiągane. 

Źródło: Forsal.pl
Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową