Opublikowano: 19.04.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
19.04.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (12 – 19 kwietnia)

Plnění výrobních zakázek a nábor zaměstnanců

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 12 – 19 kwietnia 2022 roku 


Badanie EWL: Uchodźczyni z Ukrainy mają wyższe wykształcenie i chcą pracować w naszym kraju

Statystyczny uchodźca przedstawiony w raporcie “Uchodźcy z Ukrainy w Polsce” to kobieta w wieku 38 lat, której towarzyszą dzieci. Najczęściej nie ma rodzinnych związków z Polską ani nie zna języka. Jest natomiast wykształcona i chce pracować – poinformował 12 kwietnia portal Interia.pl, powołując się na najnowszy raport Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  

Zgodnie z wynikami badania, zaprezentowanymi 12 kwietnia w Centrum Prasowym PAP, 56% przybyłych do Polski uchodźców chce po zakończeniu wojny wrócić do Ukrainy. W Polsce, na stałe, planuje pozostać zaledwie 7% uchodźców. Niewiele mniej (6%) chce spędzić tu co najmniej rok, a na kilka lat chce przedłużyć swój pobyt w Polsce co piąty uchodźca. 

Autorzy raportu podkreślili, że jednym z istotniejszych wyzwań stojących przed uchodźcami i polskim rynkiem pracy będzie nauka języka. “Brak znajomości języka koliduje z poziomem wykształcenia i kwalifikacjami przyjeżdżających. Żeby polski rynek pracy wchłonął tych specjalistów, niezbędne są kursy językowe” – cytuje portal Anatoliya Zymnina PR Managera Platformy Migracyjnej EWL. 


Ukraińskim uchodźcom wydano już 846 tys. numerów PESEL

“Wydajemy numery PESEL w całej Polsce. Do dziś wydano 846 tys. numerów. 96% z nich zostało nadanych kobietom i dzieciom” – powiedział 13 kwietnia wiceminister Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, cytowany przez Portal Gov.pl 

Wiceminister poinformował również, że obecnie granicę polsko-ukraińską przekracza około 20-30 tys. osób dziennie. Dodał również, iż zauważalny jest nieznaczny ruch wzrostowy w kontekście wyjazdów uchodźców z Polski.  

“Nie jest to znacząca liczba, ale pojawiają się pierwsze przypadki powrotów kobiet z dziećmi do Ukrainy, głównie mieszkańców zachodniej części kraju, którzy widzą, że jest tam stosunkowo bezpiecznie” – podkreślił Paweł Szefernaker. 


Rząd: Prawie 70 tys. uchodźców już podjęło pracę w Polsce

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przybyło ponad 2,78 mln uchodźców. Niemal 70 tys. z nich podjęło już pracę w naszym kraju – podał 16 kwietnia portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane rządowe.  

Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej uchodźcy najchętniej podejmują pracę w województwie mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim. Większość, bo aż 47,5% osób zatrudniono do wykonywania prostych prac, 14,1% to robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy a 10,3% odnalazło pracę w sektorze usługowym i handlu. Zaledwie 8,5% stanowią pracownicy biurowi, a 4 % specjaliści. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową