Opublikowano: 16.08.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
16.08.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (10 – 16 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 10-16 sierpnia 2021 roku 


PKB Polski już urósł do poziomu sprzed pandemii

W drugim kwartale 2021 roku PKB Polski był realnie (czyli po uwzględnieniu inflacji) o 1,9% wyższy niż w poprzednim kwartale – poinformował portal Bankier.pl, powołując się na Główny Urząd Statystyczny.  

Według najnowszych danych GUS oznacza to wzrost aż o 10,9% względem analogicznego kwartału w 2020 roku (dane niewyrównane sezonowo). 

Analitycy zwracają uwagę, że wykazany rezultat okazał się nieco słabszy od większości prognoz. Eksperci jednocześnie podkreślają, że dzięki silnemu odbiciu w III kw. 2020 roku oraz dzięki pozytywnym wynikom w I i II kw. 2021 roku polski PKB zdołał już powrócić do poziomu sprzed lockdownu. 


Liczba miejsc pracy w Polsce zwiększa się

Z lipcowego odczytu Barometru Ofert Pracy, przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych wynika, że zapotrzebowanie na pracę w Polsce nie tylko wróciło do stanu sprzed pandemii, ale wręcz jest już wyższe. Według opisującej raport Gazety Wyborczej wskaźnik ten przekroczył poziom 300 punktów  pierwszy raz od 1999 roku.  

Liczba wakatów wzrosła w lipcu we wszystkich województwach oraz w każdej z analizowanych kategorii.  Jak wynika z badań, największy wzrost ofert pracy dotyczy pracowników fizycznych i branży usługowej. Natomiast najmniejszy jest w przypadku osób wykształconych w naukach technicznych i ścisłych.  

Za lokomotywę rynku pracy obecnie uważamy zawody związane z technologiami cyfrowymi oraz te o wysokim udziale pracy zdalnej

– piszą autorzy raportu, którzy od wielu lat śledzą internetowe ogłoszenia firm szukających osób do zatrudnienia. 

OECD: Liczba miejsc pracy w Polsce wróci do poziomu z 2019 roku za około 1,5 roku

Polska jest jednym z czterech wysoko rozwiniętych krajów, które mają największe szanse na szybki powrót do liczby miejsc pracy z 2019 roku, czyli sytuacji sprzed pandemii. Tak wynika z najnowszego raportu OECD cytowanego przez portal 300gospodarka.pl. 

Według najnowszego raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 37 wysoko rozwiniętych państw o demokratycznym ustroju) pt. „Employment Outlook” (perspektywy zatrudnienia) 4 kraje o największych szansach na szybki powrót do stanu rzeczy z 2019 roku to Australia, Japonia, Nowa Zelandia i Polska. Powinno to zająć Polsce około 1,5 roku. To dużo szybciej niż ogólna prognoza dla wszystkich krajów, z której wynika, że poziom zatrudnienia sprzed pandemii zostanie osiągnięty w 2023 roku. 

W raporcie także czytamy, że w wyniku pandemii, w krajach organizacji zniknęły aż 22 miliony miejsc pracy. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową