Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 10 – 16 maja 2022 roku
Eksperci prognozują pozytywny wpływ migracji na polski rynek pracy
Polska stała się głównym kierunkiem migracji uchodźców z Ukrainy. Mateusz Urban, ekonomista Oxford Economics, oszacował, że dzięki temu nasz rynek pracy może zyskać nawet 440 tys. pracowników, a wskaźnik PKB do 2050 roku może być wyższy o 4% – poinformował 14 maja portal Obserwator Gospodarczy.
Z danych ONZ wynika, że Ukrainę opuściło około 6 mln mieszkańców. Do Polski trafiło aż 54,7% z nich, na drugim miejscu znalazła się Rumunia, do której trafiło 14,9% uchodźców.
Ekonomista podkreśla, że efektem zwiększenia się liczby uchodźców jest ożywiony wzrost popytu i wydatków na inwestycje, co może sprawić, że do 2050 roku polskie PKB wzrośnie. Ponadto ekspert podkreślił, że innym pozytywnym efektem jest to, że na rynku pracy pojawi się nawet 440 tys. dodatkowych pracowników.
Liczba ubezpieczonych obcokrajowców w Polsce rośnie
Pod koniec kwietnia w Polsce do ubezpieczeń zgłoszonych było niemal 700 tys. pracowników z Ukrainy – podał 12 maja portal Gov.pl.
Zgodnie z danymi MRiPS w ciągu minionego roku między styczniem a grudniem łączna liczba pracowników z innych krajów wzrosła o 150 tys. i pod koniec roku sięgnęła 875 tys. Na koniec kwietnia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było już 970 tys. cudzoziemców.
„Aż 132 tys. to osoby, które zostały zatrudnione w ostatnich miesiącach dzięki nowej, uproszczonej procedurze” – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ponad milion wydanych numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy
1,08 mln obywateli Ukrainy i członków ich rodzin otrzymało numery PESEL – o tym poinformował 11 maja na Twitterze Urząd do Spraw Cudzoziemców.
Ponadto Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA i pełnomocnik ds. uchodźców wojennych, w rozmowie z Radiem Plus, zwrócił uwagę, że ponad milion uchodźców zarejestrowało się w bazie PESEL, co pozwoli im funkcjonować w Polsce w kontekście dłuższego pobytu i życia w naszym kraju.
Wiceminister podkreślił również, że sytuacja na granicy jest ustabilizowana. Obecnie mniej więcej dwadzieścia tysięcy osób przekracza granicę polską, czyli znacznie mniej niż na początku wojny – wtedy było to 140-150 tysięcy uchodźców dziennie.