Opublikowano: 19.01.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
19.01.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd (12-18 stycznia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikować będziemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 12-18 stycznia 2021 roku  


Prognoza: Bezrobocie w Polsce może wzrosnąć o ponad 1 pkt proc. w 2021 roku

Na koniec 2021 roku bezrobocie w Polsce może osiągnąć około 7,5%. Poinformowała o tym 15 stycznia Monika Fedorczuk, ekspertka ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan, cytowania przez portal PulsHR.pl.  

„Sytuacja, w której stopa bezrobocia wzrośnie do wartości sprzed dekady jest mało prawdopodobna. Mamy coraz mniejsze zasoby pracowników z uwagi na trendy demograficzne, a około milionowa grupa cudzoziemców stanowi swoistego rodzaju bufor chroniący nasz rynek pracy” – podkreśla.  

Dodajmy, że od czerwca do listopada 2020 roku stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce utrzymywała się na niezmienionym poziomie 6,1%. W grudniu, według szacunków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii, wskaźnik wzrósł do 6,2%. 

Źródło: PulsHR.pl


Będą zmiany na rynku pracy? 31 dni urlopu, niższy klin podatkowy, łatwiej o pracowników ze Wschodu?

Rząd we współpracy z biznesem i związkowcami szykuje umowę społeczną. Zmiany mają wyciągnąć polską gospodarkę z kryzysu, w który wpędziła ją epidemia koronawirusa. O tym 14 stycznia na łamach Rzeczpospolitej poinformował publicysta Mateusz Rzemek.  

Według dziennika, negocjacje rządu, pracodawców i związkowców już się rozpoczęły. „Pracodawcy chcą bowiem mieć łatwiejszy dostęp do siły roboczej ze Wschodu. Związkowcy zaznaczają jednak, że otwieranie naszego rynku pracy nie powinno odbić się na dostępie do zatrudnienia polskich obywateli” – czytamy w artykule.  Ponadto zespół prawa pracy omawiał niezbędne zmiany związane z wdrożeniem pracy zdalnej na stałe do kodeksu pracy, a także postulaty związkowców, którzy chcą wydłużenia urlopu wypoczynkowego do 31 dni i rozpowszechnienia układów zbiorowych pracy.  

Zdaniem ekspertów, projekt konkretnych zmian może powstać już do końca marca.  

Źródło:  Rzeczpospolita

MSWiA: Liczba cudzoziemców w Polsce może nieco zmaleć, ale zapotrzebowanie na kadry zagraniczne będzie nadal rosło

W 2020 roku nastąpił spadek liczby cudzoziemców pracujących w Polsce o kilka-kilkanaście procent, jednak w dłuższej perspektywie zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych może w Polsce rosnąć o kilka-kilkanaście procent rocznie – stwierdza MSWiA w raporcie „Polityka migracyjna Polski – diagnoza stanu wyjściowego”. O tym 18 stycznia poinformowała PAP.  

Według rządu, udział cudzoziemców w polskim rynku pracy wynosi obecnie ponad 5%, przy niecałym 1% w 2013 roku. Jednak, jak podkreśla MSWiA, należy oczekiwać, że rok 2020 będzie pierwszym od lat z możliwym spadkiem liczby cudzoziemców pracujących w Polsce. 

“W dłuższym terminie jednak wzrost zapotrzebowania na pracowników migracyjnych może – w związku z pogłębianiem się niekorzystnych trendów demograficznych oraz przy utrzymaniu wzrostu gospodarczego i niskiego bezrobocia – wynosić nawet kilka-kilkanaście procent rocznie” – czytamy w raporcie. 

Źródło: PAP

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową