Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 8 – 14 października 2024 roku
Premier Tusk zapowiada przyjęcie nowej strategii migracyjnej
Premier Donald Tusk zapowiedział przyjęcie strategii migracyjnej, której celem będzie maksymalne ograniczenie procederu nielegalnego przekraczania polskich granic – poinformował 12 października portal rządowy gov.pl.
Od stycznia Międzyresortowy Zespół ds. Migracji pod kierownictwem wiceministra prof. Macieja Duszczyka opracowuje nową strategię migracyjną. W sobotę premier Polski Donald Tusk zapowiedział dwa z jej założeń. Jednym z nich jest czasowe, terytorialne zawieszenie prawa do azylu. Drugie to polityka przyspieszonych powrotów Polek i Polaków z zagranicy. Projekt ma zostać przedstawiony we wtorek, 15 października br., na Radzie Ministrów i zostać poddany głosowaniu.
Lewiatan i ZPP komentują zapowiedzi obowiązku zatrudniania cudzoziemców na etacie
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by od stycznia 2025 roku cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce mogli otrzymać wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Propozycja ta spotkała się z krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców – podała 10 października Polska Agencja Prasowa.
Organizacje zrzeszające pracodawców i przedsiębiorców, Lewiatan i ZPP, określają zmiany jako „dyskryminujące, nieskonsultowane społecznie i ryzykowne dla stabilności polskiego rynku pracy”. Eksperci organizacji podkreślają, że projekt zawiera wiele pozytywnych zmian, takich jak elektronizacja czynności administracyjno-prawnych dla osób starających się o podjęcie pracy w Polsce. Jednak kontrowersje budzi nowy warunek objęcia cudzoziemca obowiązkową umową o pracę. Kwestia ta jest krytykowana m.in. przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, który wskazuje na ryzyka wynikające z proponowanych zmian.
„Większa ochrona cudzoziemców, na którą powołuje się resort pracy, jest pozorna i nie doprowadzi do zamierzonego przez resort pracy skutku. Spowoduje ona w efekcie jeszcze większy rozrost czarnej strefy oraz innych, wątpliwych form zatrudnienia, które nie wymagają posiadania zezwolenia na pracę, co jeszcze bardziej uniemożliwi monitorowanie rynku pracy” – czytamy w oświadczeniu Rzecznika.
Portugalia uruchamia nowy program wspierający migrantów w znalezieniu pracy
Portugalia wprowadza Program Integrar, aby pomagać migrantom poszukującym pracy za pośrednictwem Narodowego Instytutu Zatrudnienia i Szkolenia Zawodowego (IEFP) – poinformował 8 października portal Schengen.news.
Program zapewnia szkolenia i pomoc w poszukiwaniu pracy migrantom. W ramach procesu IEFP przeprowadzi wstępną ocenę profilu, potrzeb i oczekiwań każdego uczestnika. Ocena ta pomoże stworzyć dostosowane do potrzeb plany zatrudnienia i szkoleń oraz zidentyfikować potrzebę nauki języka portugalskiego.
Po wprowadzeniu planu działania na rzecz migracji cztery miesiące temu, Portugalia znacznie zmniejszyła liczbę wiz pracowniczych wydawanych obcokrajowcom. Oficjalne dane wskazują na 24-procentowy spadek liczby wiz pracowniczych przyznanych w czerwcu, lipcu i sierpniu tego roku w porównaniu z tymi samymi miesiącami w 2023 roku. Portugalia wydała 1 266 wiz pracowniczych dla pracowników zagranicznych w czerwcu, lipcu i sierpniu 2024 roku, w porównaniu z 1 666 w tym samym okresie poprzedniego roku.