Opublikowano: 12.08.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
12.08.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (6 – 12 sierpnia)

Informacje z rynku zatrudnienia od EWL Group

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 6 – 12 sierpnia 2024 roku 


Wspierajmy legalną zrównoważoną imigrację zarobkową – apel jedenastu organizacji

Strategia migracyjna potrzebna jest na dziś, ale zmiana sposobu działania administracji – na wczoraj. Organizacje przedsiębiorców apelują do władz o otwartość, ale też o zdecydowanie – pisze 7 sierpnia Rzeczpospolita.  

Jedenaście organizacji przedsiębiorców apeluje do władz centralnych o „przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej”. Ich zdaniem potrzebna jest strategia migracyjna, by Polska miała przewidywalną i stabilną politykę migracyjną, ale musi się zmienić sposób działania administracji – odblokowanie procedur wizowych. Jak czytamy w gazecie, to Związek Pracodawców i Przedsiębiorców zachęcił organizacje do wystosowania apelu.  

“Zrównoważona polityka migracyjna to, w naszym rozumieniu, taka, która jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i wspiera rozwój gospodarczy” – tłumaczy Jakub Bińkowski z zarządu ZPP. 


PIE: 48% cudzoziemców zatrudnionych w Polsce ma wyższe kwalifikacje niż oczekuje pracodawca

Polski wynik jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej, gdzie średni odsetek obcokrajowców pracujących poniżej kwalifikacji wynosi 39,4% – informuje 11 sierpnia Onet, powołując się na “Tygodnik Gospodarczy” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

Polski wynik jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej, gdzie średni odsetek obcokrajowców pracujących poniżej kwalifikacji wynosi 39,4%. 

“Wyniki badania przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że odsetek ukraińskich obywateli wykonujących pracę w Polsce zgodną z ich kwalifikacjami obniżył się niemal dwukrotnie, z 68% w 2021 r. do 35% obecnie. Oznacza to, że ponad połowa z nich pracuje poniżej zdobytych kwalifikacji” — wskazano w tygodniku. 


Hiszpania ma najwyższy odsetek zatrudnionych obcokrajowców wśród krajów UE

Niedawny raport Banku Hiszpanii ujawnił, że obcokrajowcy w Hiszpanii wnoszą większy wkład w rynek pracy niż w jakimkolwiek innym kraju UE – podał 9 sierpnia portal Schengen.News. Udział migrantów mieszkających w Hiszpanii w 2023 roku był jednym z najwyższych wśród krajów UE i wyniósł 78%.  

“W przeciwieństwie do tego, co dzieje się w większości krajów UE, gdzie wskaźnik aktywności zawodowej obcokrajowców jest niższy niż wśród populacji krajowej, w Hiszpanii i we Włoszech wskaźnik ten jest wyższy niż w przypadku obywateli danego kraju, chociaż ta pozytywna różnica zmniejsza się od 2008 roku” – czytamy w komunikacie banku.  

Cudzoziemcy w Hiszpanii mają również zwykle wyższy poziom wykształcenia niż osoby mieszkające w innych krajach UE, takich jak Niemcy i Włochy. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową