Opublikowano: 06.11.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
06.11.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (31 października – 6 listopada)

EWL - Tygodniowy przegląd 2-8 lutego

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 31 października – 6 listopada 2023 roku      


Eurostat: Polska z drugim najniższym wskaźnikiem bezrobocia w UE

Stopa bezrobocia we wrześniu, podobnie jak w sierpniu, wyniosła w Polsce 2,8% – podał 3 listopada portal PulsHR.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu. 

Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że najniższy poziom bezrobocia we wrześniu odnotowano w Czechach – 2,7%. Polska zajęła drugie miejsce, ze wskaźnikiem 2,8%. Liczba bezrobotnych we wrześniu w Polsce wyniosła 477 tys.   

Eurostat szacuje, że we wrześniu 2023 roku bez pracy w UE pozostawało 13 mln osób, z czego 11 mln w strefie euro. Najwyższe bezrobocie wśród krajów Wspólnoty utrzymuje się w Hiszpanii i Grecji – odpowiednio 12% i 10%.  


Szwajcaria przedłuża tymczasowy status ochronny ukraińskich uchodźców

Szwajcarska Rada Federalna podjęła decyzję o przedłużeniu statusu ochrony S dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 roku – podał 2 listopada portal SchengenVisaInfo.com 

Ponadto Rada wyznaczyła nowy cel w zakresie integracji rynku pracy, zakładający, że do końca 2024 roku 40% osób kwalifikujących się do zatrudnienia ze statusem ochronnym S uzyska zatrudnienie. Według niedawnego oświadczenia do końca października 2023 roku ponad 66 tys. Ukraińców w Szwajcarii posiadało wspomniany status ochrony. 

Władze dostrzegają także ciągłą potrzebę działań na rzecz integracji rynku pracy. Rada przekaże na te działania 3000 CHF na osobę rocznie, koncentrując się na finansowaniu kursów językowych wypłacanych kantonom etapami. 


Niemcy ułatwiają wykwalifikowanym pracownikom zagranicznym przeprowadzkę do kraju

Władze niemieckie oświadczyły, że kontynuują realizację planu ułatwienia niektórych środków imigracyjnych, aby zagraniczni wykwalifikowani pracownicy mogli łatwiej przenieść się do kraju w celach zawodowych. Dane pokazują, że na koniec 2022 roku Niemcy potrzebowały około 1,98 mln pracowników – podał 30 października portal SchengenVisaInfo.com. 

Niemiecki rząd ogłosił, że łagodzi część swoich zasad, podkreślając, że limit zarobków dla Niebieskiej Karty zostanie obniżony. Ponadto w ramach planu władze wprowadzają również kartę możliwości (Chancenkarte) z systemem punktowym, a także ułatwiają zasady dla osób z doświadczeniem zawodowym i posiadającym stopień naukowy. 

– Chcemy, aby wykwalifikowani pracownicy szybko przyjechali do Niemiec i rozpoczęli pracę. Chcemy usunąć przeszkody biurokratyczne. Jeśli ludzie mają doświadczenie zawodowe lub potencjał osobisty, umożliwimy im zaistnienie na naszym rynku pracy – podkreśla minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową