Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 23 – 30 września 2024 roku
W Polsce pracuje już ponad milion osób z obcym paszportem
Jak podaje GUS, na koniec marca w Polsce oficjalnie pracowało ponad milion osób z innymi paszportami ze 150 państw – poinformował 25 września portal TVP.info, powołując się na najnowsze dane GUS.
Choć dynamika wzrostu udziału cudzoziemców w polskim rynku pracy uległa spłaszczeniu z biegiem miesięcy, pracę w naszym kraju podejmuje coraz więcej obywateli innych państw. GUS podaje, że w marcu na polskim rynku pracy oficjalnie pracowało 1011,6 tys. Osób, co stanowi około 6,6% wszystkich wykonujących pracę. Wśród pracujących w Polsce cudzoziemców 383,8 tys. realizuje umowy zlecenia i pokrewne.
Najliczniejszą reprezentację niezmiennie stanowią obywatele Ukrainy – to 690,1 tys. osób. Kolejne pod względem liczby pracowników narodowości to białoruska, gruzińska, indyjska, mołdawska, filipińska. Większość pracujących cudzoziemców skupiają regiony aglomeracji – przede wszystkim warszawski, a także dolnośląski i wielkopolski i śląski. Najmniej obcokrajowców mieszka i pracuje w województwie warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.
Stopa bezrobocia w Polsce pozostaje bez zmian
Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 5,0% wobec 5,0% miesiąc wcześniej. Wzrosła jednak liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy – poinformował 24 września portal Interia.pl, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 772,3 tys. wobec 765,4 tys. osób miesiąc wcześniej. Zarazem jest to około 10 tys. mniej niż rok temu. Liczba ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców w ciągu miesiąca była o 16,1% niższa niż w sierpniu 2023 roku.
“Stopa bezrobocia utrzyma się powyżej 5 proc. w nadchodzących miesiącach. To efekt restrukturyzacji w części zakładów pracy. W dłuższej perspektywie będzie jednak spadać. Malejąca liczba aktywnych zawodowo sprawia, że poszukiwanie pracy będzie raczej krótkotrwałe” – zauważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Niemcy: rośnie grupa pracujących seniorów
Według danych niemieckiej Federalnej Agencji Pracy liczba pracowników w wieku od 55 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego wzrosła niemal trzykrotnie do prawie ośmiu milionów w okresie od grudnia 2000 roku do grudnia 2023 roku – podał 26 września portal Deutsche Welle.
Według danych Federalnej Agencji Pracy jest to najwyższa liczba od ponad 20 lat. W grudniu 2013 roku seniorów na niemieckim rynku pracy było 4,8 miliona, zaś w grudniu 2003 roku – około 2,6 miliona. Oznacza to, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat wskaźnik zatrudnienia osób starszych wzrósł o 14 punktów procentowych do 59%. Według Instytutu Badań nad Rynkiem Pracy i Zawodami (IAB) stawia to Niemcy znacznie powyżej średniej krajów OECD i na drugim miejscu wśród krajów UE (za Szwecją) pod względem udziału w rynku pracy osób w wieku od 55 do 64 lat.
“Aby zapewnić sobie wykwalifikowaną siłę roboczą, potrzebujemy każdego bystrego umysłu i każdej pary sprawnych rąk. Właśnie dlatego, pomimo dobrego wskaźnika zatrudnienia, ważne jest, aby firmy dawały również osobom starszym dobre możliwości na rynku pracy” – powiedziała przewodnicząca Federalnej Agencji Pracy, Andrea Nahles.