Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 22 – 28 sierpnia 2023 roku
Bezrobocie w Polsce pozostaje bez zmian
Bezrobocie w Polsce na koniec lipca wyniosło 5%. Stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie co w czerwcu, choć spadła liczba zarejestrowanych osób bez pracy — poinformował 24 sierpnia portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego.
Zgodnie z danymi GUS na koniec lipca w urzędach pracy zarejestrowanych było 782,4 tys. bezrobotnych. W porównaniu z czerwcem daje to wynik mniejszy o 1,1 tys. osób, zaś w ujęciu rok do roku z rejestrów zniknęło 27,8 tys. bezrobotnych.
Wśród bezrobotnych 53,8% stanowiły kobiety, co daje wynik o 1,4 pkt proc. mniejszy niż przed rokiem. Większość bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku (84,8%), a znaczna część nie posiadała kwalifikacji zawodowych (32,1%). Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 2,9% w wielkopolskim do 8,4% w podkarpackim.
Polska w 2022 roku wydała cudzoziemcom najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt w UE
Eurostat zaktualizował dane dotyczące wydawania cudzoziemcom pierwszych zezwoleń na pobyt w UE w 2022 roku – poinformował na portalu X ekspert Ośrodka Badań nad Migracjami Maciej Duszczyk.
Zgodnie z aktualizacją Polska wydała cudzoziemcom spoza Unii najwięcej takich zezwoleń ze wszystkich Państw Członkowskich UE – ponad 700 tys. Ekspert Ośrodka Badań nad Migracjami podkreślił, że to o ponad 160 tys. więcej niż Niemcy.
“Do tej pory najwięcej takich zezwoleń wydawano dla Ukraińców, ale w 2022 roku nastąpił przełom! Dla Ukraińców wydano takich zezwoleń 264,037. Natomiast w 2021 roku było to 730, 470. Różnica jest gigantyczna, ale wynika z wojny i obejmowania Ukraińców unijną ochroną tymczasową” – podkreślił Duszczyk.
Niemcy: Branża gastronomiczna i hotelarska zmaga się z niedoborem pracowników
Według najnowszych danych niemiecka branża gastronomii i hotelarstwa dotkliwie odczuwa brak wykwalifikowanych pracowników – podał 27 sierpnia portal Deutsche Welle.
Zgodnie z wyliczeniami Centrum Kompetencji ds. Zapewnienia Wykwalifikowanych Pracowników Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) na blisko 44 tys. miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników w gastronomii i hotelarstwie przypada jedynie 29 tys. bezrobotnych z odpowiednimi kwalifikacjami.
Brak pracowników szczególnie odczuwalny jest w branży hotelarskiej, gdzie 42,8% wolnych miejsc pracy nie może być obsadzonych wykwalifikowanymi osobami bezrobotnymi. W gastronomii sytuacja wygląda podobnie. Aż 40,1% stanowisk czeka na kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami. Badania wykazały, że największy kłopot związany jest z brakiem kucharzy i kucharek. W całych Niemczech brakuje 7555 osób, które mogłyby wykonywać tę pracę.