Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 17 – 23 września 2024 roku
Maciej Duszczyk: Strategia migracyjna Polski jest już niemal gotowa
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk potwierdził na antenie Radia Zet, że strategia migracyjna jest gotowa i skonsultowana wewnętrznie w resorcie – poinformował 19 września portal PulsHR.pl.
Prace nad strategią migracyjną na lata 2025-2030 prowadzone są w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. Dokument ma wyznaczać kierunek strategiczny Polski w zakresie migracji i polityki migracyjnej, a efektem prac nad strategią mają być projekty nowych aktów prawnych, w tym ustawy o cudzoziemcach, co ma pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu.
Duszczyk poinformował, że obecnie ma miejsce ewaluacja skutków regulacji. Podkreślił, że po jej omówieniu na Komitecie ds. Programowania Prac Rządu rozpocznie się oficjalna procedura konsultacji społecznych i międzyresortowych. Zakończenie prac nad dokumentem planowane jest w grudniu tego roku. Prace nad zmianami legislacyjnymi będą prowadzone po przyjęciu dokumentu strategicznego. Zaplanowano je na 2025 rok.
Niemcy upraszczają migrację zarobkową dla wykwalifikowanych pracowników i specjalistów z Kolumbii
Minister spraw wewnętrznych Niemiec, Nancy Faeser, poinformowała, że Niemcy będą rekrutować wykwalifikowanych pracowników i specjalistów z Kolumbii i ułatwią im dotarcie do kraju w celach zawodowych – podał 19 września portal Schengen News.
Niemcy chcą położyć kres nielegalnej migracji i zamiast tego promować legalną migrację pracowników, którzy pomogą krajowi poradzić sobie z niedoborem siły roboczej. Rząd zapowiedział, że zaoferuje pracownikom z Kolumbii szkolenia i możliwości podjęcia studiów.
Wiceminister spraw zagranicznych Kolumbii Jorge Rojas podkreślił, że posunięcie to jest bardzo ważne dla obywateli tego kraju. Dodał, że obecnie w Niemczech około 14 tys. Kolumbijczyków jest zatrudnionych na stanowiskach podlegających ubezpieczeniu społecznemu. Zauważył ponadto, że w Niemczech przebywa również około 3500 kolumbijskich studentów i 500 naukowców.
Niski wskaźnik zatrudnienia absolwentów ukraińskich uczelni
Wskaźnik zatrudnienia absolwentów ukraińskich szkół wyższych wynosi zaledwie 59%, co wskazuje na brak równowagi między systemem edukacji a rynkiem pracy – poinformował portal Zn.ua.
Dla porównania, według danych Eurostatu, w Europie wskaźnik zatrudnienia absolwentów wzrósł z 79,5% w 2014 roku do 85% w 2022 roku. Ponadto 13 krajów europejskich osiągnęło wskaźnik powyżej 90%, w tym Łotwa, Estonia, Austria, Polska i Niemcy. W Europie wskaźnik poniżej 60% jest uznawany za oznakę nieefektywności systemu edukacyjnego i przeszkodę w rozwoju gospodarczym.
Ekspert Ołeksander Kostiuk podkreśla, że obecny poziom zatrudnienia absolwentów w Ukrainie jest porównywalny z Etiopią z 2021 roku (58%). Zaleca on odejście od masowej produkcji edukacyjnej na rzecz bardziej spersonalizowanego podejścia, skupiającego się na indywidualnych umiejętnościach absolwentów.