Opublikowano: 22.07.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
22.07.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (16 – 22 lipca)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 16 – 22 lipca 2024 roku 


GUS: W czerwcu pensje odnotowały dwucyfrowy wzrost  

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z czerwcem 2023 roku wzrosło nominalnie o 11% i wyniosło 8144,83 zł brutto – poinformował 18 lipca portal PulsHR.pl. 

Warto dodać, że w czerwcu 2024 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z czerwcem 2023 roku. było niższe o 0,4% i wyniosło 6 mln 484,5 tys. etatów. Jak podkreślają analitycy GUS, wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. premii, nagród oraz wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). Największy wzrost płac, rzędu 23,8% obserwujemy w górnictwie oraz sektorze związanym z kulturą, rozrywką i rekreacją: 15,7%. 


Słowacja: Dzięki nowym przepisom pracownicy zagraniczni mogą szybciej podejmować pracę  

Nowe przepisy mają głównie na celu przyspieszenie procesu zatrudniania cudzoziemców na Słowacji, a jednocześnie ukierunkowanie na niedobory siły roboczej, których kraj doświadcza w kilku sektorach na całym swoim terytorium – podał 16 lipca portal Schengen.News. 

Wcześniej obcokrajowcy, którzy chcieli ubiegać się o zezwolenie na pobyt w celu podjęcia pracy na Słowacji, musieli przejść długotrwałą procedurę, która obejmowała pozytywną opinię urzędu pracy po złożeniu wniosku na policję. Zgodnie z nowymi zasadami, proces ten zostanie znacznie przyspieszony, a władze twierdzą, że wnioski będą rozpatrywane w ciągu dwóch do trzech miesięcy zamiast wcześniejszego półtora roku.  


Włochy potrzebują 2,3 mln pracowników 

Włochy będą potrzebować ponad dwóch milionów pracowników, którzy zasilą sektor opieki. Dwie trzecie pracowników będzie musiało pochodzić z zagranicy – podał 15 lipca portal Infomigrants.net. 

Rodziny mieszkające we Włoszech będą w przyszłym roku potrzebować wsparcia ze strony około 2,28 mln pracowników domowych. Szacuje się, że potrzebnych będzie 1,25 mln gosposi i 1,26 mln opiekunów. Spośród tej liczby aż dwie trzecie będzie pochodzenia zagranicznego. 

Regionem o najniższym zapotrzebowaniu na zagranicznych pracowników sektora opieki (mniej niż 19% ogółu) jest Sardynia, a następnie Molise (45,6%), Kalabria (48,3%) i Sycylia (48,4%). Z kolei w regionach Emilia-Romania i Lombardia opiekunowie obcego pochodzenia stanowią około 85% ogółu. 

Źródło: InfoMigrants.net
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową