Opublikowano: 20.05.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
20.05.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 maja)

przeglad

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 14 – 20 maja 2024 roku 


Raport EWL: Zwiększa się liczba pracowników z krajów Azji i Ameryki Południowej 

Obywatele krajów Azji i Ameryki Południowej są najszybciej rosnącą grupą migrantów zarobkowych w Polsce oraz stają się coraz ważniejszą grupą pracowników – poinformowała 13 maja Rzeczpospolita, powołując się na wyniki najnowszego raportu EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Zgodnie z najnowszymi danymi pracownicy z Ukrainy nadal stanowią zdecydowaną większość cudzoziemców w rejestrach ZUS, ale ich liczba systematycznie maleje. Rośnie natomiast udział pracowników z innych państw – liczba Kolumbijczyków zwiększyła się w ciągu roku niemal czterokrotnie, do ponad 7 tys., Nepalczyków – prawie dwukrotnie (do 7,5 tys.), a Filipińczyków – o ponad połowę, do 11,5 tys.  

– O ile wcześniej obywatele Ukrainy stanowili ponad 85 proc. cudzoziemców pracujących w Polsce i wypełniali luki kadrowe w wielu sektorach, o tyle teraz ich napływ drastycznie spadł, a jednocześnie część ukraińskich migrantów wyjechała na Zachód – podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL Group. 

Według raportu “Migracja 2.0. Polska w globalnej walce o talenty z Azji i Ameryki Łacińskiej” pracujący w Polsce obywatele krajów Azji i Ameryki Łacińskiej to przede wszystkim osoby młode (średnia wieku to 34 lata) i wykształcone. Aż 75% z nich stanowią mężczyźni, który pracują najczęściej w przemyśle, w handlu, w hotelarstwie i gastronomii, w usługach, w rolnictwie i w budownictwie. 


MRPiPS: Trwają prace nad projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy 

Rząd pracuje nad nowym projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt zakłada uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, ograniczenie występujących nadużyć, pełną elektronizację postępowań oraz integracje cudzoziemców – poinformował 14 maja portal Puls Biznesu.  

W opublikowanym w zeszłym tygodniu wykazie prac rządu podano, że projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy będzie miał na celu m.in.: uszczelnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, ograniczenie występujących nadużyć, pełną elektronizację postępowań, zmniejszenie zaległości w załatwianiu spraw przez urzędy oraz integrację cudzoziemców.  

Projekt został uwzględniony w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jako realizacja części kamienia milowego. Do projektu wprowadzone zostaną przepisy dotyczące programów integracyjnych dla cudzoziemców, m.in. pomocy w nauce języka polskiego. Planowany termin jego przyjęcia przez Radę Ministrów to trzeci kwartał 2024 roku. 

Źródło: Puls Biznesu

Państwa strefy Schengen otrzymały 10,3 mln wniosków wizowych w 2023 roku 

Liczba wniosków wizowych złożonych w 2023 roku przekroczyła 10,3 mln. Wynik ten oznacza wzrost o 37% w porównaniu z rokiem poprzednim – podał 15 maja portal Schengen News. 

Według danych Komisji Europejskiej obywatele Chin złożyli najwięcej wniosków wizowych w tym roku – łącznie 1,1 mln. Chiny powróciły na pierwsze miejsce pod tym względem po raz pierwszy od 2018 roku, kiedy to zostały wyprzedzone przez Turcję. 

W 2023 roku wydano łącznie 8,49 mln wiz, co oznacza, że 82,3% złożonych wniosków zostało zatwierdzonych. Rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 78,4 procent. Do piątki krajów, których obywatele złożyli największą liczbę wniosków wizowych w 2023 roku należą: Chiny (1,11 mln), Turcja (1,05 mln), Indie (966 tys.), Maroko (591 tys.) i Rosja (520 387).  

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową