Opublikowano: 19.08.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
19.08.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 sierpnia)

przeglad

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 13 – 19 sierpnia 2024 roku 


Rząd chce zmienić sposób składania przez cudzoziemców wniosków o niektóre zezwolenia pobytowe z formy papierowej na elektroniczną

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace legislacyjne nad projektem zmieniającym ustawę o cudzoziemcach poinformował 17 sierpnia Businessinsider.  

“Zgodnie z tym projektem zmieniony zostanie sposób składania przez cudzoziemców wniosków o niektóre zezwolenia pobytowe z formy papierowej na formę elektroniczną” — poinformował rzecznik resortu Jacek Dobrzyński. Dodał, że rozwiązanie ma pozwolić na “zaoszczędzenie znacznych nakładów pracy po stronie pracowników wydziałów, a przez to umożliwi skrócenie czasu niezbędnego na rozpatrzenie wniosków”.  


Coraz trudniej jest cudzoziemcom dostać się legalnie do Polski

Cudzoziemcom spoza UE jest coraz trudniej legalnie przebywać w Polsce. Jednocześnie zauważalnie rośnie liczba osób, które się o to starają podał 13 sierpnia Dziennik Gazeta Prawna.  

Polska uszczelniła i utrudniła proces zdobywania wizy. Jak poinformował Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym półroczu 2024 roku nastąpił wyraźny spadek liczby wydanych wiz w porównaniu analogicznego okresu w 2023 roku. Łącznie wydano o 31% mniej wiz wszystkich kategorii (spadek z 295.892 do 203.810), w przypadku wiz krajowych liczba ta zmniejszyła się o 34% (z 239.947 do 158.312). 


The Economist: Rośnie konkurencja o najlepszych i najzdolniejszych migrantów

Kiedy wykwalifikowani imigranci przybywają do jakiegoś kraju, nie przywożą ze sobą tylko swoich mózgów. Wnoszą świeże sposoby patrzenia na rzeczy. Wiedzą to, czego nie wiedzą miejscowi i mogą korzystać z obcojęzycznych źródeł, których miejscowi nie potrafią czytamy 15 sierpnia w The Economist.  

Imigranci stanowią 14% populacji Ameryki, 16% wynalazców i bezpośrednio wytwarzają ponad 23% innowacji, mierzonych patentami i wartością ekonomiczną tych patentów, szacują autorzy badania, które opisuje magazyn. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób zwiększają produktywność swoich rodzimych współpracowników, migranci odpowiadają za 36% całkowitej innowacji. 


FT: Czy Wielka Brytania jest zbyt zależna od zagranicznych pracowników na stanowiskach technicznych i inżynieryjnych?

Zbyt daleko idące zaostrzenie przepisów wizowych może przynieść odwrotny skutek w wysoce mobilnym sektorze technologicznym, w którym międzynarodowe korporacje mogą łatwo przenieść pracę za granicę napisał 12 sierpnia Financial Times.   

“Jeśli odetniemy [dostęp do zagranicznych pracowników], firmy znajdą inną drogę, aby ich zdobyć – tłumaczy Andy Heyes, regionalny dyrektor zarządzający w specjalistycznej firmie rekrutacyjnej Harvey Nash. Różnica polega na tym, że ta osoba może nie płacić podatku w Wielkiej Brytanii”. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową