Opublikowano: 18.09.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
18.09.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (12 – 18 września)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 12 – 18 września 2023 roku      


Badanie EWL: Ukraińscy uchodźcy coraz częściej wybierają Niemcy 

Od zeszłego roku z Polski wyjechało ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy z czego 150 tys. z nich trafiło do Niemiec – poinformował 12 września Dziennik Gazeta Prawna powołując się na najnowszy raport Platformy Migracyjnej EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  

Wśród respondentów dominowały dwa główne powody wyjazdu: posiadanie rodziny czy znajomych w Niemczech oraz czynniki związane z możliwością wyższych zarobków lub otrzymywania świadczeń socjalnych. Z badania wynika, że większość (59%) osób, które wyjechały z Polski do Niemiec, nie pracowała w Polsce. Autorzy badania zapytali również uchodźców o chęć powrotu do Polski. Taką możliwość bierze pod uwagę zaledwie 13%. Ponad 1/3 (38%) odpowiedziała negatywnie, zaś pozostali (48%) nie są jeszcze zdecydowani. 

– Po 24 lutego 2022 roku Niemcy odpowiedziały na napływ uchodźców z Ukrainy poprzez wprowadzenie najbardziej liberalnych przepisów dotyczących dostępu cudzoziemców do rynku pracy, szybkich, a często obowiązkowych kursów językowych oraz zawodowych – zauważa prezes Zarządu EWL Group Andrzej Korkus. 


Eurostat: Polska ma najmniej wakatów od 2021 roku 

W Polsce jest najmniej wolnych miejsc pracy od początku 2021 roku. Najwięcej wakatów jest w Niemczech, Holandii i Belgii – podał 14 września portal Business Insider powołując się na najnowsze dane Eurostatu.  

W Polsce jest 113 tys. miejsc pracy, na które nie udaje się znaleźć pracownika. Najwięcej rąk do pracy potrzeba tradycyjnie w Niemczech, gdzie czeka na chętnych 1 mln 729 tys. stanowisk do objęcia. Na kolejnych miejscach są: Holandia z 438 tys. i Belgia z 195 tys. 

W Polsce największej liczby pracowników na przygotowane już miejsca pracy potrzebuje: handel (32 tys.), przemysł (22 tys.) i administracja publiczna oraz obrona narodowa (21 tys.). W Niemczech branża technologiczna szuka aż 433 tys. pracowników, a administracja publiczna 423 tys. Brakuje też ludzi w handlu — 402 tys. 


NBP zaprezentowało badania na temat zarobków Polaków na emigracji 

W 2022 roku średnie miesięczne wynagrodzenie brutto Polaków w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii było ponad dwukrotnie wyższe niż w naszym kraju – poinformował portal TVN24.pl powołując się na wyniki najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. 

Z raportu wynika, że w Niemczech główne sektory gospodarki, w których pracowali Polacy w 2022 roku to przemysł, rolnictwo, handel, budownictwo i hotelarstwo. W Wielkiej Brytanii głównymi sektorami pracy Polaków był przemysł oraz hotelarstwo i gastronomia (w sumie pracuje w nich 43% respondentów). W Holandii zaś prawie połowa ankietowanych pracuje w rolnictwie i przemyśle. Duży odsetek pracuje też w transporcie. 

W Wielkiej Brytanii prawie 70% pracujących w hotelarstwie i gastronomii pracowało za wynagrodzenie poniżej 2 tys. funtów miesięcznie. W Holandii w przemyśle i rolnictwie najwyższy odsetek emigrantów zarabiał miesięcznie mniej niż 2200 euro. W Niemczech – w sektorach, w których pracuje największy odsetek Polaków – najwyższe wynagrodzenia były w budownictwie, a najniższe w rolnictwie i handlu.

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową