Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 11 – 17 czerwca 2024 roku
Ponad milion cudzoziemców zatrudnionych w Polsce
Liczba cudzoziemców wykonujących w Polsce pracę w końcu grudnia wyniosła 1015,1 tys. osób – poinformował 12 czerwca portal money.pl.
GUS podał, że w grudniu 2023 roku liczba obcokrajowców pracujących w Polsce wyniosła ponad 1015,1 tys. co oznacza wynik większy o 4,2% w ujęciu rok do roku. Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł w tym czasie 6,6%.
Według opublikowanych danych najwięcej nowych pracowników przyjeżdża do naszego kraju z Filipin i Indii. GUS podaje, że w 2023 roku liczba obywateli Filipin wykonujących pracę zwiększyła się o blisko 40% (2,7 tys. osób), wśród obywateli Indii o ponad 23% (3,6 tys. osób), a wśród obywateli Białorusi – o 14,7% (14,9 tys. osób). Cudzoziemcy najbardziej potrzebni są w branży logistycznej, budownictwie, transporcie i przetwórstwie.
UE przedłuża ochronę tymczasową dla obywateli Ukrainy
Unijne kraje zgodziły się na przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2026 roku – podał 14 czerwca portal PolskieRadio24.pl.
Po przepisy w tej sprawie Unia sięgnęła po raz pierwszy w historii kilka tygodni po rozpoczęciu przez Rosję pełnoskalowej napaści na Ukrainę. Początkowo obowiązywały przez 12 miesięcy i od tego czasu są co roku przedłużane. Dają one prawo uchodźcom z Ukrainy do pracy, edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia, zakwaterowania oraz legalnego pobytu.
– Dopóki na Ukrainę spadają bomby, sytuacja tam nie jest bezpieczna. Unijne kraje robią co w ich mocy, by chronić tych, którzy uciekają przed tą agresją – powiedziała belgijska sekretarz stanu do spraw azylu i migracji Nicole De Moor.
Czeska gospodarka potrzebuje pracowników
Według ministra pracy i wicepremiera Mariana Jurečka w najbliższych latach oraz dziesięcioleciach Czechy będą borykać się z niedoborem pracowników – poinformował 12 czerwca portal money.pl.
Polityk mówił o “wąskim gardle”, które wpłynie na rozwój gospodarki. Czeska opinia publiczna dyskutuje o zwiększeniu migracji lub podniesieniu wieku emerytalnego.
Według danych demograficznych czeski system emerytalny stanie w obliczu silnego obciążenia po 2040 roku. W 2050 roku na jednego pracownika będzie przypadał nawet jeden emeryt. Minister wyjaśnił, że resort pracy próbuje dotrzeć do potencjalnych pracowników, którzy wrócą lub wejdą na rynek – mowa o rodzicach małych dzieci, opiekunach lub niepełnosprawnych. Jiří Horecký, przedstawiciel czeskiego związku pracodawców oraz przedsiębiorców zasugerował, że możliwe jest zwiększenie liczby przyjmowanych migrantów zarobkowych.