Cieszymy się, że nie pozostaliśmy sami w Święta – mówili migranci ze wschodu, którzy pracują w Polsce, ale z różnych powodów spędzali dzień Zmartwychwstania Pańskiego daleko od bliskich. Ponad 100 osób z kilku krajów 8 kwietnia spotkało się przy wspólnym wigilijnym stole w stolicy Polski. W dniu Święta Wielkiej Nocy według kalendarza juliańskiego, w Warszawie odbyły się dwa uroczyste śniadania wielkanocne dla obcokrajowców, których współorganizatorem była Fundacją Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”.
Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej do Polski, pojawia się problem rozłąki migrantów z bliskimi, który jest najbardziej bolesny podczas świąt. Wspólna modlitwa i dzielenie się posiłkiem przy wielkanocnym śniadaniu miały na celu złagodzenie poczucia samotności i oddalenia od najbliższych.
Pierwsze ze spotkań w ramach akcji „Śniadanie Wielkanocne” odbyło się po nocnej liturgii w Cerkwi Metropolitalnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Wzięło w nim udział blisko 70 gości z kilku krajów, w tym z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Etiopii. Główni organizatorzy wydarzenia – Parafia Prawosławna p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie oraz Centrum Kultury Prawosławnej im. św. Cyryla i Metodego.
Następne Śniadanie Wielkanocne miało miejsce po uroczystej liturgii przy Parafii Greckokatolickiej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie przy ulicy Miodowej. Przy wspólnym wielkanocnym stole blisko 50 obcokrajowców, głównie z Ukrainy. Główny organizator – Parafia Greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.
„W imieniu Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy składam życzenia pokoju z okazji największego Święta wszystkich chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego” – mówił podczas śniadania wielkanocnego radca Ambasady Ukrainy Mykoła Jarmoluk.
„Nikt nie powinien zostać sam w Święto Wielkiej Nocy – podkreśla Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL. – Dbamy o migrantów ze wschodu, nie tylko zapewniając im godne warunki pracy i pobytu w Polsce, ale także rozumiemy ich potrzeby i staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mogli się czuć jak w domu, zwłaszcza w świąteczne dni”.
„Cieszymy się, że takie wydarzenia są organizowane dla nas, cieszymy się, że nie pozostaliśmy sami w Święta” – mówiła Ałła z Łucka, która pracuje w Warszawie.
„Jest tu bardzo przytulnie i dobrze. Zostaliśmy bardzo ciepło powitani” – dodał z kolei Władimir z Białorusi, który pracuje w Polsce jako mechanik.
„Wspaniałe wydarzenie. Pracuję w Polsce od kilku lat, ale na podobnym śniadaniu jestem po raz pierwszy. Uważam, że jest do bardzo dobry pomył i chciałbym, aby podobny spotkań było jak najwięcej” – mówił Mykoła z Odessy.
Akcja „Śniadanie Wielkanocne” została współorganizowana przez Fundację Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL” i współfinasowana prze Grupę EWL. Firma, która jest liderem branży rekrutacyjnej, już od dwóch lat występuje jako współorganizator uroczystych kolacji wigilijnych dla obcokrajowców podczas Świąt Bożego Narodzenia. Grupa zapowiada kolejne wydarzenia, mające na celu troskę o cudzoziemcach pracujących w Polsce.