Już we wrześniu tego roku ma być gotowy wstępny projekt strategii migracyjnej na lata 2025-2030. – podał 1 lutego dziennik Rzeczpospolita.
– Strategia migracyjna będzie zawierała kluczowe rozstrzygnięcia z punktu widzenia państwa. Będzie dokumentem syntetycznym i kierunkowym dla działań podejmowanych przez różne instytucje i podmioty realizujące politykę migracyjną – podkreśla wiceminister Maciej Duszczyk, ekspert ds. migracji, który w MSWiA odpowiada za kwestie międzynarodowe oraz politykę migracyjną.
W czwartek przedstawił harmonogram prac nad strategią i zarządzaniem procesami migracyjnymi, które będzie koordynować reaktywowany w styczniu br. Międzyresortowy Zespół ds. Migracji.
Strategia migracyjna będzie gotowa już w grudniu
Jak wynika z harmonogramu, do września ma być przygotowany wstępny projekt strategii, a w grudniu, po konsultacjach społecznych, będzie gotowa jego ostateczna wersja. Zgodnie z planem, proces przyjmowania strategii zakończy się przed objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w styczniu 2025 r.
Dzięki temu od stycznia 2025 r. ruszą prace nad nową ustawą o cudzoziemcach, która ma być gotowa w czerwcu.
Jak zapowiada MSWiA, działania na rzecz opracowania strategii migracyjnej Polski będą prowadzone w bardzo szerokim zakresie i z uwzględnieniem różnych stanowisk. Pomoże w tym zaplanowana tej wiosny ankieta zawierająca zestaw zagadnień dotyczących migracji i polityki migracyjnej, która trafi do szerokiego grona podmiotów zajmujących się polityką migracyjną. (…).
Migracyjna szansa na rozwój polskiej gospodarki
Jak zaznacza Artur Gregorczyk, dyrektor działu prawnego agencji zatrudnienia EWL Group, skuteczna polityka migracyjna to ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki, która od kilku lat jest obciążana wydarzeniami takimi jak pandemia COVID-19 i wojna w Ukrainie.
– Nasi eksperci przewidują, że w związku z prognozowanym w 2024 roku ponad 2-procentowym wzrostem PKB, Polska będzie potrzebować co najmniej dodatkowych 500 tys. pracowników zagranicznych – dodaje ekspert EWL Group, która liczy, że polityka migracyjna pozwoli na ustabilizowanie chaosu prawnego, braku spójności i jednolitego stanowiska w kwestii migracji, pobytu i zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Według niego, oczekiwania związane z opracowaniem polityki migracyjnej powinny być proste – zatrzymać w Polsce cudzoziemców zmierzających do pracy na zachód oraz otworzyć się na zatrudnienie osób z innych, pozaeuropejskich państw, których legalizacja pobytu i zatrudnienia w Polsce jest nadal bardzo skomplikowana.