Opublikowano: 15.07.2024
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
15.07.2024
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (9 – 15 lipca)

Przegląd wiadomości z rynku pracy EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 9 – 15 lipca 2024 roku 


MSWiA: Projekt strategii migracyjnej trafi pod obrady rządu pod koniec 2024 roku

Projekt strategii migracyjnej zostanie skierowany pod obrady Rady Ministrów pod koniec 2024 roku poinformował wiceminister Maciej Duszczyk, cytowany 10 lipca przez portal Investing.com 

Prace nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi są planowane na 2025 rok, po przyjęciu dokumentu strategicznego. Wiceminister podkreślił, że strategia polityki migracyjnej ma wyznaczać kierunek strategiczny Polski w zakresie migracji i polityki migracyjnej, a efektem prac nad strategią będą projekty nowych aktów prawnych, w tym ustawy o cudzoziemcach. Ma to pozwolić na usunięcie luk prawnych oraz na stworzenie spójnego i skoordynowanego systemu na miarę zmieniającej się rzeczywistości migracyjnej w Polsce i w Unii Europejskiej. 

Źródło: Investing.com

GUS: Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5%.

Obcokrajowcy wykonujący pracę w Polsce w styczniu 2024 roku pochodzili z ponad 150 państw. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny 8 lipca, cudzoziemców wykonujących pracę było 999,8 tys. W tej liczbie 386,0 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne. 

W analizowanej grupie cudzoziemców większość stanowili mężczyźni, ale ich udział zmniejszył się z 64,7% w końcu stycznia 2022 roku do 59,4% w końcu stycznia 2024 roku. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec stycznia 2024 roku było 686,7 tys. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 roku o 4,6 p. proc. 


Po wojnie Ukrainie zabraknie rąk do pracy. Pomóc mają imigranci z Polski?

Aby utrzymać ok. 30 mln ludności, Ukraina musi ściągać 300 tys. migrantów rocznie – wyliczyła Ella Libanowa, dyrektorka ukraińskiego Instytutu Demografii i Badań Społecznych, cytowana 13 lipca przez portal naTemat.pl. 

“Jeśli na Ukrainie pojawią się ciekawe warunki startowe dla młodych ludzi, wtedy mogą przyjechać do nas Polacy, pracownicy z krajów bałtyckich, a nawet z Europy Środkowej i Europy Zachodniej – to jest jak najbardziej możliwe” – podkreśliła profesor Libanowa. 

Źródło: NaTemat.pl

Wkład fiskalny netto imigracji we Francji szacuje się na 0,3% PKB

OECD szacuje, że wysokość podatków i składek, które zagraniczni pracownicy płacą we Francji w zamian za świadczenia publiczne i usługi, które otrzymują, wyniosłaby 0,3% PKB we Francji i średnio 0,9% PKB w OECD – podaje 4 lipca portal Schengen.news.  

W 2021 roku co dziesiąty pracownik we Francji był obcokrajowcem, podczas gdy odsetek ten wzrósł do jednej czwartej na niektórych stanowiskach. Znaczna część zagranicznych pracowników we Francji była reprezentowana w usługach domowych, ochronie oraz budownictwie. Francja boryka się z niedoborem siły roboczej w 95 zawodach i przewiduje się, że zapotrzebowanie kraju na zagranicznych pracowników będzie rosło. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową