Opublikowano: 20.11.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
20.11.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 listopada)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 7 – 13 listopada 2023 roku      


CBOS: Polacy pozytywnie nastawieni do cudzoziemców pracujących w Polsce

Według najnowszych badań CBOS Polacy są pozytywnie nastawieni do cudzoziemców pracującyhc w Polsce – poinformował 13 listopada portal WNP.pl, powołując się na wyniki raportu CBOS „Praca obcokrajowców w Polsce”.  

Zdaniem 92% respondentów największą grupą cudzoziemców przebywających w Polsce są obywatele Ukrainy. Zgodnie z raportem Centrum Badania Opinii Społecznej na drugim miejscu respondenci wskazywali Białoruś (24%), a na trzecim miejscu inne kraje azjatyckie, takie jak np. Nepal, Indie i Bangladesz (22 %).  

Badanie pokazało również nastawienie Polaków do pracujących w naszym kraju cudzoziemców. Niemal połowa respondentów (48%) pozytywnie odbiera pracujących w Polsce obcokrajowców. Od 2010 roku widoczny jest w tym kontekście trend wzrostowy. W badaniach z 2010 roku tylko 17% deklarowało pozytywne nastawienie dla pracy cudzoziemców w Polsce. W 2016 roku podobnej odpowiedzi udzieliło już 33% ankietowanych, zaś w 2019 roku 44%. 


Ukraińscy uchodźcy zaczynają opuszczać Kanadę

Ukraińscy uchodźcy zaczęli opuszczać Kanadę z powodu osobistych problemów ekonomicznych. Życie w tym kraju okazało się dla nich zbyt drogie – podał 17 listopada portal Glavcom.ua.  

Dotychczas Kanada, od początku inwazji Rosji na Ukrainę, gościła prawie 200 tys. uchodźców z Ukrainy. Andriy Zavyalov, pracownik Ukraińsko-Kanadyjskiej Służby Społecznej w Toronto, podkreślił, że powody wyjazdu są różne, ale najczęściej uchodźcy narzekają na wysokie koszty życia.  

Ludzie nie są w stanie zdobyć pieniędzy, a muszą płacić bardzo wysokie kwoty za czynsz i jedzenie. Takie wydatki mocno uderzają po kieszeni imigranta. Kiedy nie mają ani pracy, ani pieniędzy, wracają na Ukrainę” – podkreślił Zavyalov. 

Według firmy badawczej Urbanation średni koszt wynajmu domu w Kanadzie wzrósł o 11% w ciągu roku do rekordowego poziomu 2149 dolarów kanadyjskich (56,6 tys. UAH). Średnia cena wynajmu w Toronto wynosi 2614 dolarów kanadyjskich (68,8 tys. UAH). Kwota ta jest prawie równa płacy minimalnej przed opodatkowaniem. Rosną również inne koszty. We wrześniu ceny żywności wzrosły o 5,8% rok do roku, a ceny gazu o 7,5%. 


Niemcy wprowadzają kolejne ułatwienia dla fachowców z zagranicy

Niemiecka gospodarka pilnie potrzebuje fachowców, dlatego rząd zdecydował się na wprowadzenie zmian do ustawy o imigracji wykwalifikowanej sił roboczej spoza UE – podał 19 listopada portal Deutsche Welle. 

Według kwartalnego raportu Instytutu Rynku Pracy i Badań nad Pracą (IAB) niemieckie firmy nie są obecnie w stanie obsadzić około 1,73 miliona wakatów. Tylko w październiku w Federalnej Agencji Pracy (BA) odnotowano blisko 750 tys. nieobsadzonych miejsc pracy.  

Zgodnie z nowymi przepisami, które niedawno weszły w życie, wprowadzona zostaje, oparta na systemie punktowym, tzw. karta możliwości. Kryteria wyboru imigrantów chętnych do pracy obejmują umiejętności językowe, doświadczenie zawodowe, wiek i powiązania z Niemcami. Zagraniczni wykwalifikowani pracownicy mają w przyszłości otrzymywać przynajmniej minimalne roczne wynagrodzenie w wysokości około 43 800 euro, zamiast dotychczasowych 58 400 euro brutto rocznie. Ponadto każdy, kto przyjeżdża do Niemiec jako wysoko wykwalifikowany pracownik spoza UE, będzie mógł sprowadzić nie tylko współmałżonka i dzieci, ale także rodziców i teściów.  

Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), który oferuje doradztwo dla osób z zagranicy zainteresowanych pracą w Niemczech, podaje, że w ubiegłym roku odbyło się 71 409 sesji doradczych dotyczących imigracji wykwalifikowanej siły roboczej; to wzrost o 13% w porównaniu z rokiem poprzednim. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową