Opublikowano: 30.10.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
30.10.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (24– 30 października)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 24 – 30 października 2023 roku      


MFW: Polska przegoniła Estonię 

Zgodnie z najnowszymi danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska, po raz pierwszy od dziesięcioleci, osiągnęła wyższy niż Estonia dochód narodowy na mieszkańca – poinformowała 24 października Rzeczpospolita 

MFW, uwzględniając realną moc nabywczą walut narodowych, podał, że roczny dochód na mieszkańca w Estonii wynosi teraz 45,2 tys. dolarów wobec 45,5 tys. dolarów w Polsce. W ten sposób nasz stał się bogatszy już od dziewięciu państw Unii. Poza Estonią są to: Portugalia, Węgry, Chorwacja, Słowacja, Rumunia, Łotwa, Grecja i Bułgaria. Wciąż jednak bogatszych od Polski jest 17 państw członkowskich. Trzy z nich są w zasięgu Polski: Czechy (49 tys. dolarów rocznego dochodu na osobę), Litwa (49,2 tys. dolarów) i Hiszpania (50,4 tys. dolarów). Warto podkreślić, że Polska przystępując w 2004 roku do UE była najbiedniejszym państwem członkowskim. 


OECD: Rekordowy poziom zatrudnienia migrantów 

W 2022 roku imigracja na stałe do krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) osiągnęła najwyższy poziom w historii. W ubiegłym roku przybyło do tych krajów na pobyt stały 6,1 mln osób – Podał 23 października portal Bankier.pl, powołując się na wyniki raportu opublikowanego przez OECD.  

Zgodnie z raportem stała migracja do krajów OECD osiągnęła 6,1 mln w 2022 roku, co stanowi wzrost o 26% w porównaniu z 2021 rokiem i najwyższy poziom od co najmniej 2005 roku.  Aż 15 z 38 krajów, które należą do OECD, odnotowało w zeszłym roku najwyższy poziom stałej migracji w ciągu ostatnich 15 lat. 

Raport wskazuje także na rekordowy poziom wniosków o azyl w krajach OECD, których złożono ponad 2 mln. Dla porównania w dotychczas rekordowym 2015 roku było ich 1,7 mln, a w 2021 roku dwa razy mniej. Jedną z przyczyn napływu osób do krajów OECD była wojna Rosji przeciwko Ukrainie. „Niemcy i Polska przyjmują największą liczbę uchodźców w wartościach bezwzględnych, podczas gdy Estonia, Czechy i Litwa przyjmują największą liczbę uchodźców z Ukrainy jako odsetek ich populacji” – informuje organizacja. Jak podaje OECD, zarówno przepływy humanitarne, jak i te związane z pracą będą utrzymywać się na wysokim poziomie. 


Ukraina odnotowała wzrost PKB 

Ukraińska gospodarka we wrześniu wzrosła o 9,1% w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku – poinformował 25 października portal Ekonomiczna Prawda, powołując się na dane ukraińskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego. 

Ponadto wzrost PKB w okresie styczeń-wrzesień tego roku wyniósł 5,3% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Obserwuje się zwłaszcza ożywienie aktywności gospodarczej przedsiębiorstw w wielu sektorach przemysłu przetwórczego, a także stopniowo odradza się sektor produkcyjny. Ponadto znaczący wkład w rozwój PKB we wrześniu miała branża usług. Oprócz tego, dzięki zwiększeniu bazy surowcowej w rolnictwie i ustanowieniu nowych ścieżek dostaw produktów, we wrześniu wzrosła produkcja w branży spożywczej.  

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje wzrostu PKB Ukrainy w 2023 roku o 2%. Z kolei Ministerstwo Finansów Ukrainy prognozuje wzrost PKB na poziomie 4,7% po spadku o 29,1% w zeszłym roku. 

Źródło: https://www.epravda.com.ua/
Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową