Opublikowano: 25.09.2023
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
25.09.2023
Aktualności

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (19 – 25 września)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 19 – 25 września 2023 roku      


PARP: Ponad jedna czwarta firm z branży turystycznej zatrudnia obcokrajowców 

26% firm z sektora turystyki zatrudnia cudzoziemców. Niemal 93% z nich to osoby z Ukrainy – poinformował 22 września portal Bankier.pl, powołując się na najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pracę przede wszystkim jako pomoc kuchenna, pokojowa, kucharz i kelner. Wśród trudności związanych z zatrudnianiem uchodźców pracodawcy wymieniają głównie barierę językową (41%) oraz przeszkody formalne (8%). 

Jak zauważono w raporcie, połowa spośród firm prowadzących procesy rekrutacyjne, napotkała trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. Najczęściej wskazywanymi źródłami problemów z rekrutacją pracowników było małe zainteresowanie ofertą pracy lub wręcz brak chętnych kandydatów (63%). Inną trudnością był fakt, że kandydatom nie odpowiadały też oferowane przez pracodawców warunki finansowe (44 %). Z kolei co około trzeci pracodawca nie mógł znaleźć pracownika ze względu na brak odpowiednich kompetencji zgłaszających się osób (33%) lub brak odpowiedniego doświadczenia kandydatów (32%). 

Źródło: bankier.pl

Polska wydała 145 tys. zezwoleń na pracę 

Polska w pierwszym półroczu 2023 roku wydała ponad 145 tysięcy zezwoleń na pracę cudzoziemca – poinformował 22 września TVN24.pl, powołujące się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Z danych resortu rodziny wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku wydano 145 136 zezwoleń na pracę cudzoziemca. Ministerstwo zaznaczyło, że “dane za I półrocze 2023 r. mogą jeszcze podlegać aktualizacji”. Najwięcej z nich otrzymali obywatele Indii (23 374), Uzbekistanu (14 358), Turcji (13 926) oraz Nepalu (13 378).  

W 2022 roku najwięcej zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy 85 074 oraz Indii 41 640, zaś łącznie w latach 2015-2023 (do 30 czerwca br.) Polska wydała 2 623 606 zezwoleń na pracę cudzoziemcom. W powyższym okresie najwięcej zezwoleń wydano w 2021 roku ponad pół miliona.


Czechy przedłużają tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do marca 2025 roku 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej ogłosiło, że tymczasowa ochrona dla ukraińskich uchodźców zostanie przedłużona o kolejny rok, do końca marca 2025 roku – podał portal SchengenVisaInfo.com. 

W komunikacie wydanym 13 września ministerstwo poinformowało, że taka decyzja została przedstawiona w najnowszej nowelizacji ustawy o tymczasowej ochronie. 

“Propozycja z warsztatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przewiduje między innymi, że jeśli zgodnie z założeniami tymczasowa ochrona uchodźców z rosyjskiej wojny zostanie przedłużona na poziomie Rady UE, opcja ta będzie miała zastosowanie również w Republice Czeskiej” czytamy w oświadczeniu. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową