Opublikowano: 05.06.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
05.06.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (30 maja – 5 czerwca)

przeglad

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 30 maja – 5 czerwca 2023 roku      


Eurostat: Polska i Czechy z najniższym bezrobociem w UE 

Stopa bezrobocia BAEL wyniosła w kwietniu 6% w Unii Europejskiej oraz 6,5% w strefie euro. Polska oraz Czechy cieszą się najniższym poziomem bezrobocia w całej UE – 2,7% – poinformował 1 czerwca portal Forsal.pl powołując się na najnowsze dane opublikowane przez Eurostat. 

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Eurostat w kwietniu Polska i Czechy były liderami niskiego bezrobocia. W obu tych krajach wskaźnik był na poziomie 2,7%. Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 470 tys. w kwietniu wobec 466 tys. miesiąc wcześniej. W Czechach bez pracy było 144 tys. wobec 139 tys. w poprzednim miesiącu. 

Najwyższy wskaźnik bezrobocia, powyżej 10%, odnotowała Hiszpania (12,7%,) gdzie w kwietniu bez pracy pozostawało ponad 2,99 mln osób oraz Grecja (11,2%), gdzie w kwietniu na bezrobociu było 528 tys. Greków. 


Rekordowa liczba cudzoziemców na polskim rynku pracy 

Liczba cudzoziemców zasilających polski rynek pracy z roku na rok wzrasta. Wśród ponad 15 mln pracujących w Polsce w 2022 roku 3,8% stanowili cudzoziemcy – poinformował 1 czerwca portal PulsHR.pl powołując się na dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Zgodnie ze wcześniejszymi danymi, w ubiegłym roku udział cudzoziemców w polskim rynku pracy wynosił 1,6%, a w 2017 roku było to zaledwie 0,7%. W latach 2017-2021 liczba pracujących cudzoziemców rosła średnio z roku na rok o 23%, z poziomu 106,2 tys. do 245,5 tys. 

Analitycy PIE podkreślają, że zeszłoroczny rekord ma związek z podejmowaniem pracy przez uchodźców z Ukrainy, którzy byli zatrudniani w ramach tzw. powiadomień o pracę. Widoczne jest to w kontekście rodzajów zezwoleń na pracę wydanych dla cudzoziemców w 2022 roku. Aż 81,6% dotyczyło zatrudnienia obywateli z Ukrainy, 5,8% z Białorusi, 3,8% z Gruzji, a 2,5% z Mołdawii. Pozostałe 6,3% stanowiły pozwolenia na pracę cudzoziemców z innych 174 krajów. 


Hiszpania szuka rozwiązania problemu z dostępnością pracowników

Pod koniec 2022 roku w Wielkiej Brytanii pracowało 2,3 mln obywateli państw UE oraz 2,5 mln pracowników z krajów spoza UE. Jest to pierwsza od 2010 roku sytuacja, w której liczba pracujących w Wielkiej Brytanii obcokrajowców spoza UE była większa niż obywateli krajów członkowskich UE – poinformował 5 czerwca portal Interia.pl. 

Zgodnie z danymi urzędu ds. podatków i ceł HMRC w ciągu 12 miesięcy do końca marca tego roku wydano niemal 46,5 tys. wiz pracowniczych obywatelom państw UE, którzy od początku 2021 roku również muszą ubiegać się o wizy, jeśli chcą podjąć pracę. Obywatelom państw nie będących w UE wydano ponad 740 tys. takich wiz. Jedną trzecią z nich przyznano obywatelom Indii, zaś na kolejnych miejscach są obywatele USA, Filipin, Nigerii i Zimbabwe. 

Dane pokazują ponadto, że obywatele państw nie będących w UE znacznie częściej niż ci pochodzący z krajów UE składają wniosek o obywatelstwo brytyjskie. W ciągu 12 miesięcy do końca marca tego roku złożono ponad 200 tys. takich wniosków.  152,7 tys. pochodziło od obywateli innych państw, zaś 47,6 tys. od osób z UE.  

Źródło: Interia.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową