Opublikowano: 13.02.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
13.02.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (7 – 13 lutego)

przeglad

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 7 – 13 lutego 2023 roku      


Cudzoziemcy lekiem na deficyt kadr

Według przygotowanego przez wojewódzkie urzędy pracy oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej raportu “Barometr zawodów”, 8 z 27 zawodów jest trwale deficytowych. Tylko część tego deficytu udaje się zrównoważyć pracownikami z zagranicy – podał 12 lutego portal Strefa Biznesu. 

Według ekspertów ratunkiem dla polskich pracodawców mogliby być cudzoziemcy, którzy już teraz równoważą część deficytów kadrowych, pracując najczęściej w logistyce i niewyspecjalizowanych stanowiskach produkcyjnych. Zgodnie z informacjami przekazany przez MRiPS w 2022 roku pracownikom z Indii wydano ponad 41,6 tys. zezwoleń na pracę, czyli prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej. Ponad dwukrotnie (do 33,4 tys.) zwiększyła się liczba zezwoleń na pracę dla migrantów z Uzbekistanu.  

Braki pracowników na polskim rynku pracy kompensują również uchodźcy z Ukrainy. Według badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie. 


Niemcy: Planowane przez rząd usprawnienia to za mało. Potrzeba 400 tys. pracowników rocznie

Niemcy potrzebują napływu 400 tys. pracowników rocznie, by załatać braki na rynku pracy. Zdaniem ekspertów planowane przez rząd zmiany w prawie, które mają ułatwić imigrację do Niemiec pracownikom spoza UE, nie wystarczą – poinformował 8 lutego portal Deutsche Welle. 

Kontrolowana przez rząd imigracja zarobkowa do Niemiec to dziś ok. 60 tys. osób rocznie. Niedobór siły roboczej to jedna z głównych przeszkód w rozwoju Niemiec. Stanowi też groźbę problemów dla systemu emerytalnego. Według ekspertów Norymberskiego Instytutu Badań Rynku Pracy (IAB) to zdecydowanie za mało. Szacują oni, że Niemcy powinny przyjmować 400 tys., żeby na bieżąco wypełniać luki na rynku pracy. Planowane przez rząd jeszcze na ten rok zmiany w prawie, które mają ułatwić imigrację do Niemiec pracownikom spoza UE, to za mało. 

– Plany reform koalicji, by zwiększyć napływ wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich, mają sens, ale nie idą wystarczająco daleko – podkreślił Bernd Fitzenberger, dyrektor Norymberskiego Instytutu Badań Rynku Pracy. 


Ukraina: największy wzrost liczby wakatów od początku wojny

W zeszłym miesiącu odnotowano największą liczbę wakatów od początku inwazji Rosji na Ukrainę. Portal do poszukiwania pracy Work.ua poinformował, że ukraińskie firmy poszukują ponad 59 tys. pracowników – podał 10 lutego portal zn.ua. 

Wcześniej największą liczbę wakatów od początku wojny na pełną skalę odnotowano w październiku 2022 roku, było to blisko 57 tys. ofert. Największą dynamikę ożywienia w styczniu 2023 r. w porównaniu z grudniem ubiegłego roku wykazały obwody odeski (26%), chmielnicki (23%), charkowski (20%), sumski (19%) i kirowohradzki (18%).  

Liderami pod względem liczby zgłoszonych wakatów były obwody: kijowski (prawie 18 tys. ofert pracy), obwód lwowski (ponad 6 tys.), dniepropietrowski (5,5 tys.), odesski (prawie 4 tys.), iwanofrankowski (prawie 1,9 tys.). Według analityków świadczy to o tym, że rynek pracy w regionach zachodnich w pełni się odbudował, zaś w regionach centralnych i południowych ożywienie wynosi 50-60% poziomu przedwojennego. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową