Opublikowano: 16.01.2023
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
16.01.2023
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (10 – 16 stycznia)

Agencja pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 10 – 16 stycznia 2023 roku      


ZUS: Przekroczono historyczną barierę liczby ubezpieczonych obcokrajowców

Na koniec grudnia 2022 roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców wyniosła 1 mln 63 tys. To wzrost o 191,7 tys. w stosunku do stycznia 2022 roku – poinformował 11 stycznia portal Bankier.pl, powołując się na najnowsze dane ZUS. 

Jak podkreśliła prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska, obcokrajowcy stanowią około 6,5% wszystkich ubezpieczonych. Historyczną barierę miliona ubezpieczonych obcokrajowców ZUS przekroczył latem ubiegłego roku. Dane pokazują, że najwięcej cudzoziemców wykonuje prace wspomagające działalność gospodarczą (związane np. z obsługą administracyjną biura, utrzymaniem porządku itp.), które nie wymagają specjalistycznej wiedzy. 

– Wszystko wskazuje, że w najbliższych miesiącach pracowników, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, będzie więcej. To z kolei przełoży się na lepszą kondycję FUS – podkreśla prezes Uścińska. 


Uchodźczynie z Ukrainy zainteresowane pracą w branży IT

Deficyt w branży IT w naszym kraju dotyczy ok. 25 tys. stanowisk pracy. W wypełnieniu luki kadrowej pomóc mogą uchodźczynie z Ukrainy podała 15 stycznia Rzeczpospolita.  

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aby udział specjalistów od technologii informatycznych wśród pracowników dorównał średniej w UE, Polska musiałaby zapełnić lukę 147 tys. miejsc pracy.   

W pokonaniu deficytu mogą pomóc uchodźcy z Ukrainy, wśród których, zgodnie z badaniami Platformy Migracyjnej EWL, 94,3% to kobiety. Według raportu EWL 82% z nich nie ma doświadczenia na polskim rynku pracy, zaś 75% nie mówi po polsku lub mówi słabo. Choć stwarza to spore bariery, potencjał do wykorzystania jest jednak ogromny. Już ponad 1400 z nich zgłosiło się do projektu organizowanego przez szkołę programowania Kodilla.com oraz inicjatywę Together działającą na rzecz uchodźców z Ukrainy.  


Niemcy podsumowały migracje w 2021 roku

Niemcy starają się sprowadzić do kraju fachowców, ale tylko niewielka część imigrantów spoza UE, którzy w 2021 roku znaleźli się w Niemczech, przyjechała do kraju z zamiarem podjęcia pracy podał 11 stycznia, za die Welt, portal Deutche Welle.

Zgodnie z niemieckim raportem migracyjnym w 2021 do Niemiec przyjechało 1,3 mln obcokrajowców, w tym niecałe 500 tys. spoza UE. Około 40 tys. z nich otrzymało prawo pobytu związane z pracą. Według raportu większość z nich to wykwalifikowani i wysoko wykwalifikowani pracownicy, często po studiach, którzy mają już ofertę pracy w Niemczech i przyjeżdżają na niebieską kartę UE. Die Welt podkreśla jednak, że choć w porównaniu z rokiem 2020 migracje zarobkowe do Niemiec wzrosły o 35%, wciąż były o wiele niższe niż przed pandemią w 2019 roku. Wtedy do Niemiec z zamiarem podjęcia pracy przyjechało 64 tys. cudzoziemców spoza UE. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową