Opublikowano: 14.11.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
14.11.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (8 – 14 listopada)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 8 – 14 listopada 2022 roku  


GUS: 150 tys. wakatów w Polsce. Deficyt pracowników w branży logistycznej i budownictwie

W październikowym badaniu przeprowadzonym przez PIE niedostępność pracowników znalazła się na piątym miejscu wśród siedmiu najbardziej dotkliwych barier działalności gospodarczej. Wskazało na nią 50% firm, czyli o 6 pkt. proc. więcej niż we wrześniu poinformował 14 listopada portal PolskieRadio24.pl. 

Z badania wynika, że niedostępność pracowników jest najbardziej odczuwalna w sektorze TSL (61% wskazań) oraz budownictwie (54%). Zgodnie z raportem udział wolnych miejsc pracy różni się w zależności od grup zawodowych — problem wakatów najbardziej dotyczy specjalistów (24,9%), robotników przemysłowych i rzemieślników (23%) oraz operatorów i monterów maszyn (12,4%), najmniej — pracowników wykonujących proste prace (6,3%). 

Na wzrost niedostępności pracowników dla firm wskazują także najnowsze dane GUS. Na koniec II kwartału 2022 r. w Polsce było 149,3 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o 4,5% więcej niż w II kwartale 2021 roku.  


Obywatele Ukrainy coraz chętniej wnioskują o nostryfikację dyplomu w Polsce 

Wnioski o nostryfikację dyplomów obywateli Ukrainy stanowią około trzech czwartych wszystkich rozpatrywanych. Dokumenty potwierdzające ukończenie szkół wyższych można zweryfikować po obniżonych stawkach albo nawet za darmo podał 9 listopada portal Dziennik Gazeta Prawna. 

Na Uniwersytecie Warszawskim po 24 lutego 2022 roku obywatele Ukrainy złożyli 35 wniosków o nostryfikację. Stanowi to niemal 72% wszystkich, które wpłynęły w tym roku. Dla porównania w 2021 r. było to ok. 31%. Nie inaczej sytuacja wygląda na innych polskich uczelniach. O wzroście zainteresowania procedurą ze strony obywateli Ukrainy słyszymy m.in. na Uniwersytecie Opolskim, Politechnice Poznańskiej czy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Obecnie na podstawie specustawy dla uchodźców z Ukrainy medycy (lekarze, stomatolodzy i pielęgniarki) mogą otrzymać zgodę ministra zdrowia i prawo wykonywania zawodu (PWZ) w trybie uproszczonym. 

– Nostryfikacja jest niezbędna w celu podjęcia pracy w zawodach regulowanych, np. inżynier budownictwa czy architekt – mówi Maciej Dzwonnik, rzecznik Politechniki Gdańskiej. 


Holandia: Wzrost płacy minimalnej o 10% od 2023 roku 

Zgodnie z zapowiedzią o wzroście stawki płacy minimalnej w 2023 roku, rząd Holandii podnosi minimalne wynagrodzenie w styczniu 2023 roku o 10% poinformował portal Polonia.nl powołując się na rządowy portal Rijksoverheid.nl.

Ustawowa płaca minimalna (brutto) wyniesie w pierwszej połowie 2023 roku dla pracownika powyżej 21 lat: 1934,40 euro miesięcznie; 446,40 euro tygodniowo; 89,28 euro za dzień. Zmianie ulegną również minimalne stawki godzinowe. Przy 36-godzinnym tygodniu pracy stawka minimalna wyniesie 12,40 euro, przy 38-godzinnym 11,75 euro, zaś przy 40-godzinnym – 11,16 euro.  

Warto podkreślić, że różnice w płacy minimalnej mogą się różnić w zależności od branży oraz od ewentualnych układów zbiorowych (CAO) obowiązujących w danym sektorze. Te zbiorowe umowy o pracę określają, jak długo trwa normalny tydzień pracy – w holenderskich supermarketach pełny tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin, zaś w branży gastronomicznej i szklarniach – 38 godzin. 

Źródło: Polonia.nl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową