Opublikowano: 18.10.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
18.10.2022
Aktualności | EWL w Mediach

Rzeczpospolita: Polskie firmy radzą sobie z zatrudnieniem Ukraińców

Pobierz raport EWL

Przed rosyjską inwazją 82 procent ukraińskich uchodźców nie miało żadnego doświadczenia w pracy w Polsce; 89 procent nigdy nie pracowało w Czechach, a 83 procent w Rumunii. Teraz najwięcej z nich pracuje w Polsce, a najlepiej zarabiają w Czechach – czytamy w artykule opublikowanym 15 października na łamach portalu Rzeczpospolita.

Takie są wyniki badania nastrojów uchodźców ukraińskich w Polsce, Czechach i Rumunii, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL.

Pomimo braku doświadczenia ponad połowa Ukraińców planuje lub już ma pracę w kraju, do którego uciekła przed wojną. W Polsce odsetek ten wynosi 63 proc., w Czechach 52 proc. W Rumunii mniej niż jedna trzecia ukraińskich uchodźców jest gotowa do pracy.

Ukraińcy w Polsce

Polski rynek pracy jest najbardziej zrozumiały dla Ukraińców. Trend ten utrzymał się po 24 lutego. Ponadto Polska jako pierwsza szybko uprościła procedurę legalizacji i zatrudnienia uchodźców z Ukrainy, stworzyła szereg zachęt i system pomocy – piszą autorzy badania.

Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców od września 1,36 mln uchodźców z Ukrainy otrzymało tymczasową ochronę w Polsce. Polskie Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych informuje, że od początku inwazji, zatrudnienie znalazło 430 tys. uchodźców z Ukrainy. Oznacza to, że pracę ma około 2/3 ogólnej liczby uchodźców w wieku produkcyjnym (670 tys.).

Większość uchodźców z Ukrainy wykonuje w Polsce prace fizyczne, które można uzyskać bez znajomości języka polskiego i doświadczenia. Jest to sfera logistyki, przedsiębiorstw przemysłu spożywczego i przetwórczego, przedsiębiorstw przemysłu elektronicznego i motoryzacyjnego oraz sektora usług. Prawie połowa uchodźców z Ukrainy w Polsce (51 proc.) otrzymuje wynagrodzenie w wysokości od 500 euro do 1000 euro (19,5-39 tys. hrywien).

Ukraińcy w Czechach

Czechy pozostają jednym z głównych krajów migracji zarobkowej obywateli Ukrainy. Według Czeskiego Stowarzyszenia Regionów kraj udzielił azylu ponad 400 tysiącom Ukraińców. Według stanu na sierpień Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Republiki Czeskiej informuje o ponad 101 tysiącach ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli pracę w Czechach. Co ważne, jest to w większości praca długoterminowa.

Ukraińscy uchodźcy w Czechach zarabiają średnio 770-1250 euro miesięcznie (28-45 tys. hrywien). Większość pracuje w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego.

Ukraińcy w Rumunii

W przeciwieństwie do Polski i Czech uchodźcy z Ukrainy wybrali Rumunię jako tymczasowe schronienie przede wszystkim ze względu na członkostwo tego kraju w NATO (64 proc.). Uchodźcy przybywali do Rumunii przede wszystkim z północy i południa Ukrainy – z najgorętszych miejsc wojny. Jedna trzecia wszystkich uchodźców planowała przenieść się do Polski z obawy przed szukaniem pracy w Rumunii.

Tylko 27 proc. uchodźców planowało znaleźć pracę w Rumunii. Obecnie w kraju pracuje około 2 tys. ukraińskich uchodźców. Jest to praca fizyczna w przedsiębiorstwach z branży motoryzacyjnej ze średnią pensją 400-500 euro (14,5-18 tys. hrywien).

Ukraińscy uchodźcy w Europie: co wiadomo

Krótko po rosyjskiej agresji na Ukrainę kraje UE wprowadziły dyrektywę o przyjmowaniu uchodźców. Osoby poszukujące ochrony w UE nie muszą przechodzić długiej procedury azylowej. Ponadto Ukraińcy mają bezpośrednie prawa do świadczeń socjalnych, edukacji, mieszkań i pozwoleń na pracę.

Komisja Europejska przedłużyła o kolejny rok zasady przyjmowania i zapewniania ochrony ukraińskim uchodźcom. (…)

Źródło: rp.pl
Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową