Opublikowano: 18.07.2022
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
18.07.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (12 – 18 lipca)

Staff replenishment and reduced EWL turnover

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 12 – 18 lipca 2022 roku   


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już 307 tys. uchodźców z Ukrainy

W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło blisko 307 tys. ukraińskich uchodźców – poinformowało 12 lipca na Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Zgodnie z danymi MRiPS najwięcej uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim. Warto podkreślić, że spośród 307 tys. uchodźców z Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury, zdecydowana większość to kobiety.


Ponad milion cudzoziemców z ubezpieczeniem emerytalnym

Na koniec czerwca liczba cudzoziemców objętych ubezpieczeniem emerytalnym przekroczyła 1 mln, z czego blisko 729 tys. osób to obywatele Ukrainy – poinformowała 13 lipca w rozmowie z PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska – podał portal Forsal.pl.

„Liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu emerytalnym przekroczyła historyczną barierę miliona osób i wyniosła 1,012 mln osób. To więcej o 21 tys. niż w maju i więcej o 342 tys. wobec lutego 2020 r. Dwie trzecie wzrostu cudzoziemców w rejestrach ZUS to obywatele Ukrainy. Ich liczba wynosi już ok. 729 tys. osób” – podkreśliła szefowa ZUS.

Z danych polskiej Straży Granicznej opublikowanych 18 lipca wynika, że od 24 lutego funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4,8 mln osób.


Zmiany w zatrudnianiu obywateli Ukrainy

Od 15 lipca zmienia się wzór powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, który po 24 lutego przybył do Polski w związku z rosyjską inwazją na terytorium tego państwa – poinformował 15 lipca portal Rzeczpospolita.pl.

„W myśl nowego brzmienia art. 22 specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy taka praca będzie uznawana za legalną w Polsce, jeśli będzie się odbywała na warunkach nie gorszych niż zgłoszone przez przedsiębiorców w powiadomieniach, jakie muszą wysłać na portal praca.gov.pl, w ciągu 14 dni od rozpoczęcia takiego zatrudnienia” – czytamy w artykule.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy będą musieli podać dane statystyczne o liczbie pozostałych pracowników, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i na podstawie umów cywilnoprawnych według stanu na dzień 23 lutego 2022 r. oraz na dzień złożenia powiadomienia.

 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową