Opublikowano: 21.02.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
21.02.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (15 – 21 lutego)

EWL Group - International Division

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 15 – 21 lutego 2022 roku 


Obywatele Ukrainy chcą pracować i osiedlać się w Polsce na stałe [RAPORT EWL] 

Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce najchętniej osiedliliby się w naszym kraju na stałe – poinformowała 16 lutego Polska Agencja Prasowa, powołując się na najnowszy Raport Mobilności Transgranicznej przygotowany przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Z badań wynika, że już 38% badanych chciałoby pozostać w Polsce na stałe, zaś 24% ankietowanych chętnie przeprowadziłoby się do naszego kraju na kilka lat.  

„Zmienia się profil pracownika transgranicznego, jego aspiracje i cele w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Znacznie więcej obcokrajowców znajduje zatrudnienie w administracji, usługach czy branży IT” – podkreślił Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group.  

Źródło: PAP

Rosną aspiracje zawodowe obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy [RAPORT EWL] 

Prawie siedmiu na dziesięciu uczestników ankiety EWL Group, miało wykształcenie wyższe lub niepełne wyższe, podczas gdy w podobnym sondażu z 2019 roku – niespełna 40%. A już ponad dwie trzecie imigrantów zarobkowych z Ukrainy pracowało w Polsce zgodnie ze zdobytymi wcześniej kwalifikacjami. To o jedną trzecią więcej niż przed dwoma laty  podał 14 lutego dziennik Rzeczpospolita, powołując się na raport EWL Group. 

“Pracownicy z Ukrainy coraz częściej zajmują ważne stanowiska w firmach z różnych branż. Również w naszej firmie pracuje kilkunastu menedżerów obcokrajowców odpowiadających za kluczowe obszary rozwoju” – zapewnia Andrzej Korkus, prezes EWL Group.  

Jak dodaje, ze względu na bliskość naszych języków pracownicy z Ukrainy nierzadko już po roku potrafią sprawnie komunikować się po polsku, zaś mając doświadczenie w pracy w sektorach związanych z obsługą klienta, opanowują polski jeszcze szybciej i skuteczniej, co zwiększa ich wartość na rynku pracy. 


Polska wyprzedziła Niemcy jako kraj docelowej migracji obywateli Ukrainy [RAPORT EWL] 

Polska stała się krajem pierwszego wyboru dla Ukraińców decydujących się na wyjazd do pracy za granicą. Jeszcze w ubiegłym roku liderem były Niemcy – poinformował 16 lutego portal PulsHR, cytując najnowszy raport EWL.  

W Raporcie Mobilności Transgranicznej z grudnia 2021 roku Polska jest najczęściej wybieranym (53%) przez respondentów państwem zagranicznym, w którym obywatele Ukrainy chcieliby podjąć pracę. Tuż za Polską, według deklaracji ankietowanych, plasują się Niemcy (50%) i Kanada (43%). Jest to zmiana w stosunku do badania z maja 2021, w którym Polska zajmowała drugie miejsce, osiągając wynik 48%, zaś nasi zachodni sąsiedzi cieszyli się miejscem pierwszym z wynikiem 51%.  

Źródło: PulsHR

GUS: Rośnie poziom zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw 

Styczeń był pierwszym miesiącem obowiązywania Polskiego Ładu w naszym kraju. GUS podał właśnie pierwsze oficjalne dane dot. pensji Polaków za poprzedni miesiąc – podał 18 lutego portal Money.pl, powołując się na najnowsze dane GUS.

Zgodnie z raportem GUS w styczniu 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 2,3% i wyniosło 6459,8 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie wzrosło o 1,5% 

Jak podaje GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. w porównaniu ze styczniem 2021 r. było wyższe o 9,5% i wyniosło 6064,24 zł (brutto). Względem grudnia 2021 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto obniżyło się o 8,7%.

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową