Opublikowano: 17.01.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
17.01.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (11 – 17 stycznia)

Agencja pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 11 – 17 stycznia 2022 roku 


Niemcy dostrzegają pilną potrzebę zwiększenia zatrudnienia cudzoziemców 

Niemieckie społeczeństwo starzeje się, a efekt zmian demograficznych jest już odczuwalny na rynku pracy poinformował 11 stycznia portal Rzeczpospolita, powołując się na słowa Holgara Schaefera, ekonomisty z kolońskiego instytutu IW. 

Zgodnie z prognozą eksperta w 2022 roku liczba zatrudnionych na niemieckim rynku pracy ma zmniejszyć się o 300 tys. osób, zaś przepaść między podażą a popytem w 2029 roku powiększy się do ponad 650 tys. osób. Detlef Scheele, szef Niemieckiej Agencji Pracy, przyznał, że dla rozwiązania tego problemu niezbędnym będzie zatrudnienie większej liczby cudzoziemców.  

– Nie chodzi tutaj o azyl, ale o ukierunkowaną imigrację, bo mamy dotkliwe braki na rynku pracy. Potrzebujemy 400 tys. imigrantów rocznie, a więc znacznie więcej niż w ostatnich latach – stwierdził szef Niemieckiej Agencji Pracy. Dodał, że wszędzie będzie brakować wykwalifikowanych pracowników: od opieki pielęgniarskiej przez techników klimatycznych po logistyków i naukowców. 


Amerykański rynek pracy musi zawalczyć o pracownika 

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w USA wzrosło w grudniu ledwie o 199 tys. osób. Wciąż jednak dużo brakuje do poziomów sprzed pandemii — podał 11 stycznia serwis ekonomiczny portalu mBank 

Zgodnie z danymi serwisu, mimo odnotowanego spadku stopy bezrobocia z 4,2% do 3,9%, Stany Zjednoczone wciąż borykają się z wysokim popytem na pracę, który, mierzony liczbą wakatów, nieustannie pozostaje na bezprecedensowo wysokim poziomie. To zaś prowadzi do bardzo dużej rozbieżności pomiędzy wakatami i przyjęciami. 

Według analizy aktualne niedobory na amerykańskim rynku pracy są gwarancją, że 2022 rok będzie kontynuacją rynku pracownika, czemu sprzyjać mają m.in.: zgromadzone przez pandemię oszczędności oraz zwiększone zasiłki dla bezrobotnych.  


Ukraina zaostrza walkę z dyskryminacją na rynku pracy  

Zgodnie z wprowadzonymi 8 stycznia zmianami w ukraińskim prawie, pracodawcy mogą zostać ukarani grzywną za wskazanie w ofercie pracy pożądanej płci, wieku, rasy lub koloru skóry kandydatów — podał 8 stycznia portal Hromadske.ua. 

Zakaz dyskryminacji w ofertach pracy funkcjonował na Ukrainie od 1996 roku. Zgodnie z prawem pracodawcy nie mogą podawać w ofertach pracy preferowanego wieku kandydatów, płci, rasy i koloru skóry. Zabronione jest również wskazywanie pożądanego pochodzenia społecznego kandydata, jego stanu majątkowego oraz miejsca zamieszkania. 

Od momentu wejścia nowych przepisów w życie ukraińscy pracodawcy za nieprzestrzeganie powyższych zasad mogą zostać ukarani grzywną w wysokości dziesięciokrotności płacy minimalnej, czyli nawet 65 tys. hrywien (ponad 9 tys. złotych). Kara może zostać nałożona przez organ monitorujący przestrzeganie praw konsumentów – Państwową Służbę Pracy. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową