Opublikowano: 27.12.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
27.12.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 grudnia)

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 21 – 27 grudnia 2021 roku 


Bezrobocie wciąż spada. GUS podał dane za III kwartał i listopad 2021 roku 

Stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w Polsce w III kwartale 2021 roku 3,0% wobec 3,5% w II kwartale 2021 roku – o tym 20 grudnia poinformował portal Forsal.pl powołując się na najnowsze dane GUS 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego komentując powyższe dane podkreślił, że nigdy do tej pory w Polsce nie pracowało tyle osób. Na koniec III kwartału liczba pracujących przekroczyła 16,8 mln osób. Ekspert zwrócił również uwagę na współczynnik aktywności zawodowej, który wyniósł w III kwartale 2021 roku 58,2% wobec 57,6% kwartał wcześniej. Wśród osób w wieku produkcyjnym wskaźnik ten osiągnął poziom 79,9%, co sprawia, że oba wskaźniki osiągnęły najwyższy poziom w historii pomiarów.  

Oprócz statystyk kwartalnych GUS opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego wśród aktywnych zawodowo Polaków. W listopadzie 2021 roku wskaźnik ten wyniósł 5,4% i był niższy niż w październiku 2021 roku (5,5%). 


Więcej ofert pracy, więcej cudzoziemców. Co czeka rynek pracy i pracowników w 2022 roku? 

Początek 2022 to czas podwyżek wynagrodzeń oraz poszukiwania nowych pracowników. Szczególnie w branży logistycznej, budowlanej oraz przemyśle – poinformował 23 grudnia portal Bankier.pl powołując się na opinie ekspertów rynku pracy.  

“Przyszły rok zapowiada się jako bardzo dobry dla rynku pracy – zwłaszcza patrząc od strony pracownika, ale też konsumpcji i wzrostu gospodarczego” – stwierdził Jacek Kowalczyk, dyrektor relacji biznesowych Grant Thornton. 

Ekspert zwrócił uwagę na niesłabnący popyt na pracowników wśród polskich pracodawców.  “Jak wynika z naszych badań, przez ostatnie siedem miesięcy liczba ofert pracy publikowanych w portalach rekrutacyjnych w Polsce przekraczała 300 tys. miesięcznie, co jest bardzo dobrym wynikiem – nie tylko znacznie lepszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale nawet lepszym niż w tych samych miesiącach roku 2019”. 

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, nie ma wątpliwości, że w obsadzeniu wolnych stanowisk mogą pomóc cudzoziemcy, których z roku na rok przybywa w naszym kraju.  

“Przy narastającej liczbie wakatów należy spodziewać się dalszego napływu cudzoziemców na polski rynek pracy. Ich pula w ZUS niebawem przekroczy granicę 1 mln, co będzie oznaczało, że obcokrajowcy będą stanowili wówczas sześć procent naszego rynku pracy. Będą temu sprzyjać nowe przepisy przewidujące wydłużenie możliwości podejmowania pracy w Polsce w ramach oświadczenia o powierzeniu zatrudnienia z 6 na 24 miesiące” – tłumaczy Andrzej Kubisiak. 


Obywatele Ukrainy coraz częściej otwierają własne firmy. Częściej także emigrują  

W 2021 roku rynek pracy na Ukrainie przeszedł rekordowe zmiany na kilku płaszczyznach jednocześnie – napisał 20 grudnia opiniotwórczy portal ZN.UA, powołując się na dane Narodowego Banku Ukrainy, Państwowej Służby Granicznej, platformy analitycznej Opendatabot oraz ekspertów. 

Zgodnie z danymi, przez 11 miesięcy 2021 roku Ukraina w ciągu ostatnich 5 lat odnotowała rekordowy wzrost liczby osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Według danych Opendatabot od stycznia do listopada 2021 roku liczba indywidualnych przedsiębiorców wzrosła o 85 tys. sięgając tym samym niemal 2 mln osób. 

Jednocześnie, od stycznia do października 2021 roku ponad 600 tys. obywateli Ukrainy opuściło kraj i nie wróciło. To największa liczba w ciągu ostatnich 11 lat, informuje Opendatabot, powołując się na dane Państwowej Służby Granicznej Ukrainy. Łącznie, w latach 2011-2020 do kraju nie wróciło łącznie 2,6 mln osób. 

Źródło: zn.ua

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową