Opublikowano: 06.12.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
06.12.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL ( 30 listopada – 6 grudnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 30 listopada – 6 grudnia 2021 roku 


W Polsce trwa przedświąteczna walka o pracowników

Trzy ostatnie miesiące roku to dla firm związanych z e-commerce czas zintensyfikowanych prób poszukiwania pracowników. Ręce do pracy potrzebne są w logistyce, branży e-commerce oraz na produkcji. Firmy zaciekle walczą o pracowników, już od września poszukując ich na IV kwartał – podał 2 grudnia portal PulsHR.pl 

Przedstawiciele firm związanych z branżą logistyczną i e-commerce podkreślają, że okres intensywnej walki o pracownika przypada dwa razy w roku. Najpierw w III kwartale, kiedy klienci przygotowują świąteczny asortyment, który następnie pakowany jest w zestawy świąteczne mające w IV kwartale trafić do sprzedaży. Następnie, po raz drugi, w okresie grudniowym, kiedy rosną obroty sieci handlowych oraz firm e-commercowych. 

“W tych okresach, zapotrzebowanie na pracowników, w zależności od jednostki potrafi wzrosnąć od 10% do nawet 50%” – powiedział Dawid Strzyżak, recruitment & employer branding manager Central Europe w FM Logistic. 

Spory wzrost zapotrzebowania na pracowników widać również w statystykach agencji pracy EWL Group, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu. Tylko w dwóch branżach – logistyce i e-commerce – w IV kwartale, w porównaniu z III kwartałem, firma notuje ponad 30-procentowy wzrost zapotrzebowania na pracowników. 

“Śmiało mogę powiedzieć, że od kilku miesięcy jesteśmy w permanentnym piku, ale braki kadrowe, rosnąca inflacja oraz mnogość ofert pracy spowodowały, że ostatni kwartał roku to czas wyjątkowego konkurowania firm o pracowników” – przyznał Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group. 


Ukraina: 31% obywateli Ukrainy podaje Polskę jako kierunek potencjalnej migracji 

W 2021 roku poza granicami Ukrainy mieszkało i pracowało blisko 1,167 mln obywateli Ukrainy, czyli o 11% więcej niż w 2019 roku. Ponadto 31% ankietowanych jako kierunek migracji wybrałoby Polskę – tak wynika z badań Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji na Ukrainie, o których 2 grudnia poinformowała agencja informacyjna UNIAN. 

Badanie zlecone przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji na Ukrainie wykazało, że 66% ukraińskich migrantów decyduje się na wyjazd z kraju, by zdobyć środki pieniężne, które następnie wydadzą już w ojczyźnie. 37% ankietowanych opuszcza kraj, ponieważ nie może znaleźć pracy z satysfakcjonującą pensją, zaś 25% z powodu trudności w znalezieniu pracy w określonej branży z odpowiednim wynagrodzeniem. Tylko 22% uczestników sondażu jako czynnik motywujący migrację podało chęć rozwoju i zdobycie nowych doświadczeń. Równocześnie zaledwie 9% badanych deklaruje, że nie zamierza wracać do swojego kraju. 

Ankietowani obywatele Ukrainy wskazali także trzy głównie kierunki migracji. Są to przede wszystkim Niemcy (37%), Polska (31%) oraz Czechy (20%). Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się Włochy (16%), Kanada (11%), Wielka Brytania (10%), USA (9%), Hiszpania (7%) oraz Izrael i Rosja (oba kraje 6%).  


Obywatele Gruzji są jedną z najdynamiczniej rosnących grup cudzoziemców osiedlających się w Polsce 

Liczba obywateli Gruzji posiadających ważne zezwolenia na pobyt przekroczyła 10 tys. osób. To dwukrotnie więcej niż jeszcze dwa lata temu – poinformował 3 grudnia Urząd do Spraw Cudzoziemców. Dodał, że wzrost liczby obywateli tego kraju osiedlających się w Polsce zauważalny jest od wprowadzenia ruchu bezwizowego w 2017 roku.  

„Niemal wszyscy Gruzini – 96% osób, posiadają zezwolenia na pobyt czasowy. Mogą być one wydane na maksymalnie 3 lata. Najczęstszym celem pobytu w Polsce jest podejmowanie pracy – 96% spraw. W dalszej kolejności są kwestie rodzinne – 2% oraz edukacja – 1%” – czytamy w komunikacie. 

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową