Opublikowano: 20.09.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
20.09.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (14 – 20 września)

Agencja pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 14-20 września 2021 roku 


Polski rynek pracy: zatrudnienie i płace w górę w porównaniu z ubiegłym rokiem

W sierpniu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 0,9% r/r i wyniosło 6 352 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 9,5% r/r i wyniosło 5 843,75 złotych (brutto) – czytamy w opublikowanym 17 września przez GUS raporcie “Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2021 roku”. 

Zgodnie z danymi zawartymi w badaniu, w sierpniu 2021 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw minimalnie obniżyło się względem lipca br. (o 0,2%), a w lipcu br. było na poziomie zbliżonym do notowanego w czerwcu br. 


Europa potrzebuje pracowników. Wskaźnik wakatów w górę

Według najświeższych danych wskaźnik wakatów w strefie euro wyniósł 2,3% w II kw. 2021 roku, zaś w całej Unii Europejskiej 2,2% – poinformował 16 września portal Forsal.pl powołując się na raport Eurostatu. 

Wskaźnik wakatów, czyli stosunku liczby wolnych miejsc pracy do całkowitej liczby miejsc pracy (objętych i wolnych), w przypadku Polski wyniósł 1,2% w II kw. bieżącego roku wobec 0,9% w kwartale poprzednim i 0,7% w stosunku do ubiegłego roku.  

Najwyższy wskaźnik odnotowano w Czechach (4,9%), Belgii (4,2%) oraz Holandii (3,8%). Najniższy zaś w Grecji (0,3%), Bułgarii oraz Rumunii (po 0,8%). 

Ukraina: rosną PKB, płace i zapotrzebowanie na pracowników

Według danych Ministerstwa Gospodarki Ukrainy PKB w ciągu siedmiu miesięcy bieżącego roku wzrosło o 2,1%, w porównaniu do ubiegłego roku, gdzie w tym okresie odnotowywano spadek o 6,1% – poinformował 15 września portal Ekonomiczna Prawda 

W ślad za wzrostem PKB idą optymistyczne prognozy dotyczące średniego wynagrodzenia na Ukrainie. Zgodnie z zapowiedziami premiera Denysa Szmyhala pod koniec 2022 roku powinno ono przekroczyć 17 500 hrywien, czyli około 2 576 złotych (obecnie wynosi 14 345 hrywien albo około 2 112 złotych). Z kolei minimalna pensja na Ukrainie w październiku 2022 roku ma sięgnąć 6 700 hrywien, czyli około 986 złotych (obecnie wynosi 6 000 hrywien, czyli około 883 złotych). 

Przebudzenie ukraińskiej gospodarki znajduje swoje odzwierciedlenie także w zdwojonej liczbie wakatów. Ukraiński ekonomista Serhij Marczenko w wywiadzie dla magazynu Krajina podkreślił, że nowopowstałe biznesy potrzebują pracowników. “Na początku lutego na jednym z większych portalów rekrutacyjnych było zamieszczonych 31 tys. ofert pracy. Na początku sierpnia – 61 tys. Ukraińscy pracodawcy agresywnie poszukują ludzi” – powiedział ekspert.  

Źródło: Finance.ua

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową