Opublikowano: 02.08.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
02.08.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (27 lipca – 2 sierpnia)

EWL - Tygodniowy przegląd 2-8 lutego

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 27 lipca – 2 sierpnia 2021 roku 


Rosnącej liczby imigrantów ze Wschodu nie wystarcza do wypełnienia luk na polskim rynku pracy

Chociaż w I półroczu 2021 roku liczba oświadczeń dla pracowników z zagranicy i zezwoleń na pracę dla cudzoziemców była większa niż przed pandemią, to nie zdołali oni wypełnić luk na rynku pracy. O tym 27 lipca poinformowała gazeta Rzeczpospolita. 

Szefowie agencji zatrudnienia mówią o rekordowych zamówieniach zarówno na stałych, jak i sezonowych pracowników, które od przełomu kwietnia i maja rosną z tygodnia na tydzień. […] 

O 40-proc. wzroście zamówień na pracowników z zagranicy w porównaniu z czerwcem–lipcem 2019 r. powiedział na łamach gazety Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group. 

Pracowników potrzebują praktycznie wszystkie branże, a szczególnie branża logistyczna, przetwórstwo owocowo-warzywne, a także produkcja przemysłowa, w tym np. producenci okien

– wyliczył Wierzchowski. 

Dodajmy, że do ewidencji urzędów pracy w pierwszej połowie 2021 roku wpisano 998 tys. oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. To nie tylko o 63% więcej niż przed rokiem, gdy napływ imigrantów zarobkowych ograniczył wybuch pandemii, ale nawet wyraźnie (o 18%) więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku. Historyczny rekord widać też w wydanych cudzoziemcom w I połowie roku zezwoleniach na pracę, których liczba sięgnęła 232 tys

Źródło: Rzeczpospolita

Dzięki cudzoziemcom PKB Polski może być wyższe nawet o 60 mld zł

W czerwcu ubezpieczenie emerytalne w ZUS płaciło 818 tys. cudzoziemców, a zdrowotne aż 863 tys. Obie liczby są rekordowe i oznaczają, że wśród wszystkich ubezpieczonych obcokrajowcy stanowią już ponad 5-proc. grupę. Napisała o tym 2 sierpnia Dziennik Gazeta Prawna 

W praktyce oznacza to, że coraz większa część naszej gospodarki powstaje dzięki przybyszom z zagranicy. – Dzięki tym 800 tys. ludzi mamy dziś w Polsce PKB wyższe o 2–3% – zauważył Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Przeliczając ten wzrost na pieniądze, otrzymamy PKB większe od 40 do ponad 60 mld zł. 

Cudzoziemcy, w większości Ukraińcy, okazali się głównym źródłem uzupełniania luki na rynku pracy, jaka powstała m.in. na skutek obniżki wieku emerytalnego. – Gdyby nie oni, mielibyśmy stagnację lub nawet ujemną dynamikę liczby zatrudnionych – podkreślił dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.  

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polska na trzecim miejscu pod względem stopy bezrobocia w UE

Bezrobocie w Polsce wynosiło w czerwcu 3,6% (w maju – 3,8%). To jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Niższy poziom braku zatrudnienia miały tylko Czechy (2,8%) i Holandia (3,3%). Ponadto w czerwcu przegoniliśmy Niemcy (3,7%). Na drugim końcu skali znalazły się Grecja i Hiszpania (po 15,1%). Poinformował o tym 30 lipca portal Biusiness Insider powołując się na najnowsze dane Eurostatu 

Według tych danych w Polsce na koniec czerwca było 614 tys. osób, które można uznać za bezrobotne, tj. pracy szukają, ale nie mogą jej znaleźć. To mniej o aż 34 tys. w porównaniu z majem. 

Wskaźnik bezrobocia w całej Unii również zmalał o 0,2 pkt. proc.: z 7,3% w maju do 7,1% w czerwcu. Stopa bezrobocia w strefie euro spadła z kolei o 0,3 pkt. proc. z 8% do 7,3%. 

Przypomnijmy, że Eurostat zmienił miesiąc temu metodykę wyliczeń i w rezultacie zamiast 3,1% wyliczył, że stopa bezrobocia wynosi u nas 3,9%. Z pozycji lidera w Europie natychmiast spadliśmy na piąte miejsce. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową