Opublikowano: 01.03.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
01.03.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (23-28 lutego)

Przegląd wiadomości z rynku pracy EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 23 – 28 lutego 2021 roku 


To największy kryzys w sferze zatrudnienia – Guy Ryder, dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy o globalnym rynku w dobie wirusa COVID-19

W 2020 roku w związku z pandemią COVID-19, rynek pracy stracił cztery razy więcej miejsc pracy niż w trakcie globalnego kryzysu finansowego z 2009 roku, podaje w wywiadzie dla portalu Izwestjia, Guy Ryder (wywiad przeprowadzony w języku rosyjskim). Dyrektor Międzynarodowej Organizacji Pracy, zauważa że ilość roboczogodzin spadła o 8,8%, co stanowi ekwiwalent 255 milionów miejsc pracy. Ekspert przewiduje, że w 2021 rok ilość roboczogodzin spadnie już tylko o 3%, co ma zwiastować poprawę i stabilizację w nadchodzących latach. 


Anestezjolodzy ze wschodu mogą już podejmować pracę w Polskich szpitalach

Rozporządzenie ministra zdrowia nowelizujące przepisy w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, pozwoli obcokrajowcom spoza UE na podjęcie pracy w polskich szpitalach. Na portalu politykaprozdrowotna.pl, czytamy że agodzi ono wymagania co do kwalifikacji specjalistów zatrudnionych na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii.  

 Ze znowelizowanego rozporządzenia wynika m.in., że lekarz zza granicy posiadający dyplom ukończenia tam studiów medycznych i specjalizacji, będzie mógł pod okiem specjalisty w Polskim szpitalu od razu kwalifikować pacjenta do znieczulenia a także czuwać nad nim po zakończeniu zabiegu.


Coraz większe problemy polskich firm z wypłacalnością

Portal bankier.pl informuje, że w styczniu 2021 r. Monitor Sądowy i Gospodarczy opublikował informacje o 151 niewypłacalnościach polskich firm. Wynik ten stanowi wzrost o 80 proc. w stosunku do poprzedniego. Zgodnie z raportem Euler Hermes, najmocniej dotknięte problemami są usługi – notujące wzrost o 230 proc. rdr. Ekspert Euler Hermes, Tomasz Starus, ocenia, że skutki zamknięcia branży usługowej, odczujemy ponownie, nawet mimo chwilowego złagodzenia obostrzeń.  

Starus zwraca uwagę również na zastój na rynku ochrony zdrowia. Wynika on ze znacznego, kilkudziesięcioprocentowego, spadku w profilaktyce i leczeniu poważnych schorzeń (onkologia i kardiologia). Ekspert zapowiada, że spadki te mogą za jakiś czas wykreować gwałtowny, odłożony w czasie popyt na te usługi, co wiązało się będzie ze zwiększonymi kolejkami zarówno w publicznej służbie zdrowia, jak i prywatnych placówkach 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową