Opublikowano: 06.04.2018
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
06.04.2018
Aktualności

Fundacja EWL organizatorem Śniadania Wielkanocnego dla migrantów z Ukrainy w warszawskiej Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Miodowej

śniadanie wielkanocne

Parafia greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie wspólnie z Fundacją Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL” organizuje w dniu 8 kwietnia uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla ukraińskich migrantów skupionych wokół Cerkwi na Miodowej, którzy z różnych powodów spędzą największe  święto roku liturgicznego – dzień  Zmartwychwstania Pańskiego – daleko od bliskich.  

Święto Wielkiej Nocy to przede wszystkim Święto rodzinne, pod czas którego przy dużym stole zbiera się cała familia, by celebrować radość Zmartwychwstania Chrystusa, naszego Pana. Lecz nie wszyscy mają możliwość podzielić się wielkanocną ucztą z najbliższymi. Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej do Polski, pojawia się problem rozłąki migrantów z bliskimi, który jest najbardziej bolesny podczas świąt.

Aby złagodzić poczucie samotności i oddalenia od najbliższych organizatorzy zdecydowali się przygotować Śniadanie Wielkanocne dla 50 osób, które odbędzie się w sam Dzień Zmartwychwstania, według juliańskiego kalendarza 8 kwietnia o 12:45 w sali spotkań Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Miodowej 16 w Warszawie.

Akcja „Śniadanie Wielkanocne” została zorganizowana przez greckokatolicką parafię  Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie oraz Fundację Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”.

Nikt nie powinien zostać sam w Święto Wielkiej Nocy – mówi Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL. – Dbamy o migrantów ze wschodu nie tylko zapewniając im godne warunki pracy i pobytu w Polsce, ale także rozumiemy ich potrzeby i staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mogli się czuć jak w domu, zwłaszcza w świąteczne dni.

Parafia greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, prowadzona przez Ojców Bazylianów w Warszawie, oprócz działalności religijnej i duszpasterskiej od dawna angażuje się w działania społeczne i kulturalne skierowane do imigrantów, zwłaszcza ukraińskich. Na terenie cerkwi odbywają się koncerty i spotkania między innymi ze społecznością polsko-ukraińską.

Zdjęcie: Wikipedia/Adrian Grycuk

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową